SN będzie respektował również niepublikowane wyroki TK

Sąd Najwyższy będzie stosował orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, nawet jeśli nie będą publikowane – taką uchwałę przyjęło Zgromadzenie Ogólne Sądu Najwyższego.

Chodzi o kwestię nieopublikowanego przez rząd orzeczenia TK, uznającego za niekonstytucyjne przepisy grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Według rządu publikacja dokumentu oznaczałaby złamanie Konstytucji, ponieważ posiedzenie TK w tej sprawie odbyło się niezgodnie z prawem. Zadowolone z decyzji Zgromadzenia Ogólnego SN są Platforma Obywatelska i Nowoczesna. PiS zapowiedziało natomiast, że w najbliższym czasie do Sejmu trafi projekt nowelizujący ustawę o TK.

Rzecznik klubu PiS poseł Beata Mazurek, odnosząc się do postanowienia Zgromadzenia Ogólnego SN, wskazuje, że jest to sytuacja niedopuszczalna, która nie przybliża do rozwiązania sporu, a zaostrza go.

– Absurdalność tej sytuacji polega również na tym, że prezes TK wszystkim zaprzysiężonym sędziom dał miejsce pracy, płaci im wynagrodzenie (i to niemałe, bo około 20 tys.) a jednocześnie ich nie dopuszcza do orzekania. To jest chore, to zagraża naszej demokracji i to powoduje, że ta anarchia, która w naszym kraju jest inspirowana przez opozycję i przez ludzi poprzedniej władzy, jest dalej podgrzewana. My na to zgody nie dajemy, stąd naszą odpowiedzią będzie jak najszybsza nowelizacja ustawy o TK – mówi poseł Beata Mazurek.

Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jednocześnie kwestię nieopublikowania wyroku TK bada Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl