fot. tv trwam

W. Zięba: TK podkreślił, że naczelną wartością jest ludzkie życie

Trybunał Konstytucyjny jasno podkreślił, że życie ludzkie jest naczelną wartością i każde próby wprowadzenia nowej eugeniki będą niezgodne z prawem – podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, Wojciech Zięba, odnosząc się do publikacji wyroku TK w sprawie tzw. przesłanki eugenicznej.

22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. przesłanka eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Po ponad trzech miesiącach doczekaliśmy się uzasadnienia wyroku i jego publikacji w Dzienniku Ustaw RP.

– Oznacza to, że dzieci nienarodzone, które są podejrzewane o niepełnosprawność lub ciężką chorobę, mają zagwarantowane prawo do życia – wyjaśnił Wojciech Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

W uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego znalazły się mocne sformułowania zabezpieczające życie nienarodzonych dzieci – zaznaczył Wojciech Zięba.

– Trybunał jasno powiedział, że życie ludzkie jest naczelną wartością. Wszystkie próby wprowadzenia nowej eugeniki, czyli np. forsowania prezydenckiego projektu w sprawie tzw. aborcji dzieci podejrzewanych o wadę letalną, będą sprzeczne z konstytucją, będą sprzeczne z całym orzecznictwem TK – wskazał prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

TK podkreślił także istotną rolę państwa odnośnie ochrony życia oraz wsparcia rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi.

– Są potrzebne dwie rzeczy. Po pierwsze, edukacja – bardzo intensywna edukacja pokazująca, szczególnie młodemu pokoleniu, że życie jest największą wartością, że każdy człowiek ma prawo do życia; pokazującą afirmację życia i zaznaczającą, że życie człowieka powinno się chronić za każdą cenę. Po drugie, czekamy na rządowe programy, które znacząco poprawią sytuację rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi – powiedział Wojciech Zięba.

TV Trwam News

drukuj