fot. https://twitter.com/Kombatanci

Warszawa: W Centralnej Bibliotece trwają uroczystości z okazji 100-lecia Polskiej Bibliografii Wojskowej

W Centralnej Bibliotece w Warszawie zostanie dziś odsłonięte popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. W uroczystościach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk.

Obchody odbywają się z okazji święta Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz 100-lecia Polskiej Bibliografii Wojskowej.

Centralna Biblioteka Wojskowa została powołana w 1919 r. z polecenia marszałka Piłsudskiego. Minister Jan Józef Kasprzyk wyjaśnia, że instytucja miała kształcić dobrą kadrę oficerską.

– Józef Piłsudski bardzo mocno stawiał na to, aby polska armia była armią wyedukowaną, aby Wojsko Polskie pochłaniało wiedzę dot. sztuki wojennej, polskiej historii. Stąd decyzja o utworzeniu biblioteki, która miałaby gromadzić największy księgozbiór, co czyni do chwili obecnej, poświęcony historii Polski i polskiego oręża. Józef Piłsudski wielokrotnie podkreślał, że naród jest gotowy do czynów, kiedy czyn poprzedzony jest myślą, a myśl rodzi się z książek, lektur, z analizy tego, co powstało przed nami w przeszłości i zostało uwiecznione w księgach – mówi Jan Józef Kasprzyk.

Centralna Biblioteka Wojskowa jest główną książnicą Ministerstwa Obrony Narodowej. W czasie II wojny światowej biblioteka utraciła 99 proc. swoich zbiorów.

Aktualny księgozbiór Centralnej Biblioteki Wojskowej liczy już ponad 600 tys. książek.

RIRM

drukuj