fot. strazgraniczna.pl

Podlaskie: SG zatrzymała kolejnych Irańczyków po nielegalnym wjeździe do Polski z Litwy

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali pięcioro nielegalnych imigrantów z Iranu oraz dwóch Ukraińców przewożących ich samochodem. Irańczycy zostali przekazani stronie litewskiej w ramach procedury readmisji, kurierzy odpowiedzą karnie za pomoc w bezprawnym przekroczeniu granicy.

Jak poinformowała rzecznik POSG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, w gminie Sejny funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli busa. Autem kierował Ukrainiec, z którym jechał jego rodak oraz pięcioro obywateli Iranu – trzech mężczyzn i kobieta w wieku 23-25 lat oraz 3-letnie dziecko.

„Podczas przeprowadzonej kontroli legalności pobytu okazało się, że cudzoziemcy nie posiadają dokumentów uprawniających ich do wjazdu i pobytu w Polsce. Mieli przy sobie jedynie zaświadczenia o tymczasowym pobycie w ośrodku dla cudzoziemców na Litwie” – dodała mjr Zdanowicz.

Dlatego po wykonaniu niezbędnych czynności grupa nielegalnych imigrantów została przekazana stronie litewskiej w ramach readmisji.

Dwóch Ukraińców podejrzanych jest o organizację nielegalnego przekroczenia granicy; grozi im do 8 lat więzienia.

Ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG wynika, że nasilają się próby takiego wjazdu do Polski z Litwy imigrantów przebywających w tamtejszych ośrodkach dla cudzoziemców. Kilka dni temu pogranicznicy informowali o 11 osobach, obywatelach Iranu i Syrii, zatrzymanych podczas kontroli dwóch samochodów. Tu również kierowcami byli Ukraińcy, którym postawiono zarzuty związane z ułatwianiem nielegalnego przekroczenia granicy.

Od początku roku funkcjonariusze POSG zatrzymali w regionie kilkanaście grup nielegalnych imigrantów, w sumie blisko 130 osób.

PAP

drukuj