By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Posłowie PiS wyrażają satysfakcję z orzeczenia TK ws. przepisu o kadencji RPO

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wyrażają satysfakcję z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisu o kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich. Krytycznie do wyroku odnoszą się politycy opozycji.

Trybunał Konstytucyjny uznał dziś, że przepis, który pozwala na pełnienie funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.

Poseł PiS Marek Ast na konferencji prasowej wyraził zadowolenie z tego orzeczenia. Wskazał, że Trybunał uznał argumenty zawarte we wniosku grupy posłów.

– Uznał art. 3. ust. 6. Ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich za niezgodny z art. 209. ust. 1. konstytucji, art. 2. i art. 7. Jednocześnie wyznaczył trzymiesięczny termin na wejście tego rozstrzygnięcia w życie. Jest to czas dla ustawodawcy, aby dostosować obowiązujące prawo do wymogów konstytucji, a jednocześnie zachowujemy ciągłość urzędu Rzecznika. Przez ten czas oczywiście prof. Adam Bodnar nadal będzie osobą pełniącą te obowiązki – mówił Marek Ast.

https://twitter.com/marek_ast/status/1382646211161817089

Politycy opozycji wskazali natomiast, że wyrok jest motywowany politycznie oraz, że PiS wykorzystał TK do usunięcia Adama Bodnara z funkcji RPO.

Adam Bodnar, który zgodnie z orzeczeniem Trybunału przez trzy miesiące będzie pełnił funkcję RPO, zaapelował do polityków o jak najszybszy wybór swojego następcy.

Sejm podejmie taką próbę dziś wieczorem. Kandydatami na ten urząd są: poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, prof. Sławomir Patyra zgłoszony przez KO i PSL, a także działacz społeczny Piotr Ikonowicz, którego popiera Lewica.

Poprzednie trzy próby wyłonienia RPO przez sejm za zgodą senatu zakończyły się fiaskiem. Procedura rozpoczęła się po tym, jak w 2020 roku wygasła kadencja RPO Adama Bodnara.

RIRM

drukuj