By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Rzecznik Praw Obywatelskich składa kasację ws. dziennikarzy ukaranych za pobyt w strefie stanu wyjątkowego

Uniewinnienia dziennikarzy ukaranych naganą za naruszenie zakazu przebywania na obszarze stanu wyjątkowego domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich, który złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego. Według Rzecznika wprowadzony zakaz narusza konstytucję.

Chodzi o troje dziennikarzy niemiecko-francuskiej telewizji ARTE i AFP. Zostali oni zatrzymani 28 września w związku z podejrzeniem, że przebywając w miejscowości, w której wprowadzono stan wyjątkowy naruszyli zakaz przebywania na tym obszarze. Sąd rejonowy uznał dziennikarzy za winnych wykroczenia i ukarał ich naganą.

Jak poinformowano w poniedziałek na stronie RPO, Rzecznik nie zgodził się z tym wyrokiem i skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną, w której wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku i uniewinnienie ukaranych. [czytaj więcej] 

W kasacji RPO zaznaczył, że stan wyjątkowy został wprowadzony rozporządzeniem prezydenta, w związku z którym rząd wydał rozporządzenie wprowadzające zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązujący całą dobę.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, rząd wykroczył poza ograniczenia praw jednostki zakreślone w rozporządzeniu prezydenta, które dotyczą zakazu przebywania w ustalonym czasie i w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach.

Według RPO, rząd w rozporządzeniu powinien oznaczyć poszczególne miejsca, obiekty i obszary na obszarze objętym stanem wyjątkowym, w których obowiązuje zakaz przebywania i w ten sposób doprecyzować zakres obszarowy i przedmiotowy ograniczenia konstytucyjnej wolności poruszania się. Jak dodano w kasacji, Rada Ministrów powinna też w rozporządzeniu ustalić przedział czasowy obowiązywania zakazu oraz krąg podmiotów nim objętych.

RPO zwrócił uwagę, że rząd wprowadził jednak powszechny, obowiązujący całą dobę zakaz przebywania na całym obszarze objętym stanem wyjątkowym, z wyłączeniem określonych osób i sytuacji. Rzecznik dodał, że rozporządzenie rządu nie uszczegóławia bowiem dopuszczonych przez prezydenta ograniczeń, lecz je poszerza.

„Rada Ministrów nie mogła, poprzez wprowadzenie powszechnego zakazu przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym, obowiązującego całą dobę, wyłączyć korzystania przez dziennikarzy z konstytucyjnej wolności pozyskiwania informacji na terenie objętym stanem wyjątkowym” – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

W konsekwencji zdaniem Rzecznika, zakaz z rozporządzenia rządu jest niezgodny z konstytucją i prawem prasowym.

„Uniemożliwia bowiem dziennikarzom zbieranie materiałów na obszarze stanu wyjątkowego” – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

RPO wskazał też, że przepisy rozporządzenia mogą jedynie doprecyzować treść ustawy, nie mogą natomiast regulować życia społecznego w sposób szerszy niż na mocy ustawy. Jak podkreślono przepisy rozporządzenia, nie mogą również wprost prowadzić do naruszania norm konstytucyjnych.

„Zakaz z rozporządzenia Rady Ministrów należy zatem uznać za niekonstytucyjny, a co za tym idzie – za nielegalny. W związku z tym nie mógł być on podstawą ukarania” – stwierdził Rzecznik Praw Obywatelskich.

PAP

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl