P. Jaki: Rzecznik Praw Obywatelskich powinien podać się do dymisji

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar powinien podać się do dymisji – stwierdził wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Przewodniczący komisji weryfikacyjnej ds. stołecznej reprywatyzacji odniósł się w ten sposób do listu, jaki otrzymał od RPO.

Adam Bodnar podkreślił, że do jego biura wpływają skargi od osób fizycznych wzywanych w różnym charakterze na rozprawy komisji. W pismach mają padać zarzuty dotyczące niedochowywania standardów przesłuchiwania osób wzywanych na posiedzenia.

W ocenie ministra Patryka Jakiego, Rzecznik Praw Obywatelskich broni handlarzy roszczeń zamiast lokatorów.

Musimy sobie zadać pytanie: „Czy jest to rzecznik praw handlarzy czy rzecznik praw obywateli?”. To jest kluczowe pytanie w tej sprawie. Dlatego ten list, który RPO do nas wysłał, jest to absolutna kompromitacja od strony merytorycznej i urzędu, który on pełni, ponieważ powinien stawać w obronie najsłabszych, a nie tych, których stać na to, ażeby tu przyprowadzać po 6-7 prawników, co Państwo często obserwujecie. Dlatego Adam Bodnar – to jest moja opinia – po tej interwencji, która jest jego kolejną kompromitacją, powinien się podać do dymisji, jeżeli ma trochę honoru – ocenił Patryk Jaki.

Sam Adam Bodnar podkreślił, że rolą RPO jest obrona obywateli przed nadużyciami władzy, czy są to lokatorzy, urzędnicy, czy więźniowie.

Każdy może składać skargę do Biura RPO. Rolą Rzecznika jest analizować te skargi, a następnie przedkładać odpowiednie wystąpienia organom władzy publicznej – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.

RIRM

drukuj