Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś wyrok ws. nowej ustawy o TK

Trybunał Konstytucyjny ogłosi dziś wyrok ws. konstytucyjności nowej ustawy o TK. Zaskarżyli ją posłowie  Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kilkanaście zapisów ustawy zaskarżyła do TK także I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Nie wiadomo, czy jej wniosek TK dołączy do sprawy.

Parlament zakończył prace nad ustawą 22 lipca. Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości – które było autorem jej projektu bazowego – ustawa jest odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.

Poseł PiS-u Jacek Sasin ocenia, ze opozycji zależy na tym aby trwał spór o Trybunał Konstytucyjny.

Opozycja, szczególnie PO, nie ma żadnego innego pomysłu na funkcjonowanie dzisiaj w polityce, nie ma żadnego realnego programu i projektów ustaw, a także żadnych przemyśleń, jak rozwiązywać problemy Polaków. Znalazła partnera w przewodniczącym TK, który wymyślił chyba, że będzie liderem tej skłóconej i rozdrobnionej opozycji, a z samego Trybunału uczynił dzisiaj taki „parlament bis” – taki alternatywny parlament, który nie pochodzi z wyboru, tylko z nominacji – mówi Jacek Sasin.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę 30 lipca, a 1 sierpnia opublikowano ją w Dzienniku Ustaw. Wchodzi w życie 16 sierpnia.


RIRM

drukuj