Nowoczesna przystąpiła do Koalicji Europejskiej

Nowoczesna przystąpiła do Koalicji Europejskiej – poinformował szefowa tej partii. Katarzyna Lubnauer na konferencji w Sejmie określiła Koalicję Europejską, jako koalicję sił prodemokratycznych, które chcą wspólnie zadbać, by głos Polski był w Unii Europejskiej szczególnie mocno słyszany. Według liderki N. taka koalicja ma szansę zwyciężyć.

Lubnauer wskazała, że zarząd Nowoczesnej podjął decyzję jednomyślnie. Na razie nie podano jednak ewentualnych kandydatów tej partii w eurowyborach.

Postępuje cementacja układu lewicowo – liberalnego wokół Grzegorza Schetyny – wskazał politolog, prof. Mieczysław Ryba. Przy czym – jak ocenił – dla włączających się do tej inicjatywy partii jest to ryzykowny krok.

Wiele wskazuje na to, że to się scementuje, bo SLD już podjęło decyzję. To scementowanie jest związane po prostu z chęcią bycia w tej przestrzeni europejskiej, przy czym w dużym stopniu ta koalicja może skutkować tym, że na jesieni musi pojawić się taka sama, ale czy wyborcy np. PSL zechcą głosować na taki układ lewicowo-liberalny, trudno powiedzieć. Czy rzeczywiście wszyscy wyborcy SLD zechcą głosować na tych swoich dawnych działaczy, czy jednak zagłosują na Biedronia, też ciężko powiedzieć. Jest to ryzykowny ruch. To nie są w pierwszej lidze politycy PO, tylko politycy z różnych ugrupowań, sklejonych dosyć sztucznie, bo nie programowo, a jedynym hasłem wyborczym jest odsunięcie PiS od władzy – podkreślał prof. Mieczysław Ryba.

Koalicja Europejska zaczęła się od apelu grupy byłych premierów i szefów Ministerstwa Spraw Zagranicznych o stworzenie szerokiej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Są w niej już PO, SLD, Partia Zieloni oraz ugrupowanie Teraz! Ryszarda Petru. A od dziś N. W sobotę decyzję czy przystąpić do tego szeregu ma podjąć PSL.

Koalicjantów łączy przede wszystkim krytyka polskiego rządu i jego działań w UE oraz chęć odsunięcia Zjednoczonej Prawicy od władzy w kraju. Na razie nie poznaliśmy jednak ani planów, ani programu, z jakimi totalna opozycja chce iść do wyborów do PE. A te odbędą się w niedzielę, 26 maja.

RIRM

drukuj