MSWiA będzie monitorować wykup nieruchomości przez cudzoziemców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie monitorować wykup nieruchomości przez cudzoziemców. Resort tworzy system z informacjami na ten temat. Ma on zacząć działać w grudniu. O sprawie poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Cudzoziemcy od 3 lat częściej interesują polskimi nieruchomościami.

W 2013 r. wydano 320 zezwoleń na nabycie przez nich nieruchomości gruntowych, lokali, udziałów i akcji. W ubiegłym roku było to już 410 takich dokumentów. Cudzoziemcy kupili u nas nieruchomości gruntowe o powierzchni blisko 4 tys. ha i lokale o powierzchni ponad 860 tys. mkw.

Najczęściej trafiały one do obywateli Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy i Irlandii. MSWiA chce objąć proceder kontrolą.

To dobra inicjatywa resortu, która porządkuje obszary dotyczące gospodarowania nieruchomościami – mówi poseł Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

– Polacy muszą wiedzieć, co dzieje się z ziemią i nieruchomościami w Polsce. Przypominam czasy, kiedy to opozycja – posłowie PiS – zwracała uwagę na masowe wykupywanie ziemi Rosji, szczególnie w województwach zachodnich, przez obywateli Niemiec, Francji, ale też Holandii i Danii. Wówczas władza, a szczególnie Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, twierdziła, że nie ma to miejsca. Aż do momentu, kiedy została podjęta kontrola Najwyższej Izby Kontroli. Pamiętam ten moment, kiedy to posłowie Komisji Kontroli ds. Kontroli Państwowej podjęli inicjatywę i bardzo szybko okazało się, że ziemia kupowana przez tzw. słupy, bardzo szybko przechodziła w ręce zagraniczne – podkreśla Arkadiusz Czartoryski.

Od ponad 3 miesięcy obowiązują wprowadzone przez rząd Prawo i Sprawiedliwość ograniczenia w handlu ziemią rolną. Mimo obostrzeń i spadku tego typu transakcji z udziałem cudzoziemców, MSWiA podejmuje kolejne działania.

RIRM/WH

drukuj