fot. pixabay.com

MSWiA planuje podwyżki i dodatki dla nowych funkcjonariuszy policji, SOP, straży pożarnej i straży granicznej

Podwyżki i dodatki dla nowo przyjętych funkcjonariuszy Straży Granicznej, SOP, policji i straży pożarnej, które mają ich zachęcić do podjęcia służby w tych formacjach, przewidują projekty rozporządzeń Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano pięć projektów rozporządzeń MSWiA w tej sprawie, m.in. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Zgodnie z jego założeniami nowi funkcjonariusze mogą liczyć na wzrost uposażenia w zależności od kategorii odpowiednio o 1020 złotych i 1130 złotych.

Zmiany mają na celu podniesienie poziomu uposażeń funkcjonariuszy na stanowisku kursanta, co stanowić ma dodatkowy czynnik motywacyjny do podejmowania służby w Straży Granicznej.

– Regulacja ta będzie miała wpływ na zwiększenie obsady etatowej w służbie Straży Granicznej, co z kolei przełoży się na skuteczniejszą realizację zadań ustawowych nałożonych na formację. Niestabilna pod względem bezpieczeństwa sytuacja międzynarodowa determinuje konieczność skupienia uwagi na służbach powołanych do ochrony granic Polski oraz życia i zdrowia obywateli – napisano w uzasadnieniu projektu.

Regulacja ma zostać wprowadzona 1 maja 2024 roku.

Na stronach RCL pojawiły się też dwie nowele rozporządzeń w sprawie dodatku przyznawanego funkcjonariuszowi Służby Ochrony Państwa uzasadnionego szczególnymi kwalifikacjami, warunkami lub miejscem pełnienia służby oraz w sprawie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa.

Proponowane zmiany, tak jak w przypadku Służby Granicznej, również mają zachęcać do służby, ale tym razem w SOP. Polegać mają na wprowadzeniu nowego dodatku za pełnienie służby na stanowisku kursanta w wysokości 19,4 procent kwoty bazowej, czyli 405,30 złotych oraz podwyższeniu stawki uposażenia zasadniczego na stanowisku kursanta z 3730 złotych do 4220 złotych, co stanowi wzrost o 490 złotych.

Według rozporządzenia nowy dodatek wprowadzający do służby w wysokości 544 złotych mają otrzymać też strażacy.

Zaproponowany „dodatek wprowadzający do służby” dla nowoprzyjętych strażaków i strażaków pełniących służbę na stanowisku stażysty, kursanta w Służbie Granicznej czy w SOP spowoduje, że wysokość uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym wynosić będzie około 6 tys. złotych, a docelowa wysokość uposażenia będzie analogiczna do wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego.

Podobnie ma być w policji, gdzie dla kursantów podwyższony zostanie mnożnik kwoty bazowej, czego efektem ma być wzrost kwoty uposażenia zasadniczego o 1010 złotych.

– Regulacja ta będzie miała wpływ na zwiększenie obsady etatowej w służbie Policji, co z kolei przełoży się na skuteczniejszą realizację zadań ustawowych nałożonych na formację – napisano w uzasadnieniu zamieszczonego na stronach RCL projektu rozporządzenia.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl