MSWiA: więcej pieniędzy na OSP w tym roku

W bieżącym roku MSWiA przeznaczy na Ochotnicze Straże Pożarne 124 mln zł – o 15 mln zł więcej niż w roku ubiegłym – poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

„W ostatnim czasie w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi sugerujące, że MSWiA odbiera pieniądze OSP, nie kupuje nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych czy też odmawia strażakom ochotnikom prawa do noszenia munduru. Jako wiceminister spraw wewnętrznych i administracji nadzorujący Straż Pożarną mam obowiązek zareagować na tego typu insynuacje” – napisał Zieliński w przesłanym PAP wystąpieniu.

Zaznaczył, że w 2016 r. OSP otrzymały 109 mln zł, w bieżącym roku otrzymają 124 mln zł, a dotacje dla OSP były zwiększane w ubiegłym i w tym roku. W 2015 r. państwowa dotacja dla jednostek OSP wyniosła 32,5 mln zł, obecny rząd zwiększył ją do 36 mln, kwota dotacji przeznaczona na 2017 roku to 43 mln zł – poinformował wiceminister.

Dodatkowe środki otrzymały również te jednostki OSP, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W 2015 roku i 2016 roku MSWiA przekazało im po 73 mln zł dotacji. W tym roku kwota wzrosła o ponad 8 mln zł do 81,1 mln zł.

Łącznie w 2016 r. Ochotnicze Straże Pożarne otrzymały – zwiększoną w stosunku do roku poprzedniego – kwotę 109 mln zł, w tym roku dotacja wzrosła o 15 mln zł – do ponad 124 mln zł. Można więc mówić – podkreślił Zieliński – „o ponad 13-procentowym wzroście dotacji tylko w ciągu jednego roku”.

Wiceszef MSWiA zwrócił też uwagę na wprowadzone w ubiegłym roku nowe zasady przyznawania dotacji dla OSP stosownie do liczby jednostek w danym województwie. Zwrócił uwagę na ścisła współpracę między Państwową Strażą Pożarną a OSP przy zakupach sprzętu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl