fot. PAP/Andrzej Grygiel

Prywatyzacja PKP Intercity w 2018 r.

PKP Intercity ma zostać sprywatyzowane w 2018 r. – zapowiedział prezes zarządu spółki Jakub Karnowski. Wyjaśnił on, że Skarb Państwa miałby zachować pakiet kontrolny, a prywatyzacja odbyłaby się za pośrednictwem giełdy.

Karnowski zaznaczył też, że w najbliższym czasie PKP nie planuje dużych prywatyzacji.

Leszek Miętek, przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych, mówi, że aby PKP intercity mogła zostać sprywatyzowana, powinien najpierw zostać uporządkowany m.in. rynek przejazdów pasażerskich.

– Na dzisiaj, niestety, pani minister Maria Wasiak – choć pochodzi z kolei – nie uporządkowała tego rynku. Mamy rozdrobienie w obszarze Przewozów Regionalnych, co przekłada się również na niewykorzystanie potencjału Intercity i modernizowanych linii kolejowych. Myślę, że te kwestie należy najpierw uporządkować, tak, żeby Intercity było solidnym, poważnym przewoźnikiem pasażerskim w Polsce, być może również z ekspansją na rynki międzynarodowe – podkreśla Leszek Miętek.

W ubiegłym roku PKP Intercity zanotowało 54 mln zł straty. W pierwszym półroczu br. PKP Intercity przewiozło prawie 13,5 mln pasażerów, co daje 16,5 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2014 r.

RIRM

drukuj