Augustowski szpital wydzierżawiony

W augustowskim szpitalu powiatowym podpisano umowę na dzierżawę placówki ze spółką Centrum Dializa z Sosnowca. Z tą decyzją nie zgadzają się mieszkańcy powiatu. Przeciwni dzierżawie są też pracownicy szpitala i związki zawodowe.

Spółka Centrum Dializa zarządzałaby mieniem placówki przez kolejne 25 lat. Pieniądze z dzierżawy, na którą przetarg zorganizował sam szpital, mają być przeznaczone na spłatę długu placówki, który wynosi 20 mln zł.

W proteście przeciwko decyzjom rady powiatu, starosty augustowskiego i dyrektora szpitala, mieszkańcy powołali Społeczny Komitet Referendalny, który zebrał ponad 6 tysięcy podpisów popierających odwołanie rady powiatu augustowskiego.

Dziś przedstawiciele komitetu mają złożyć w tej sprawie wniosek z podpisami w Krajowym Biurze Wyborczym w Suwałkach – akcentuje poseł Jarosław Zieliński.

– Chodziło o to, żeby zablokować możliwość podpisania umowy dzierżawy na 25 lat przed rozstrzygnięciem skargi przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Mogło się to tylko stać poprzez zawieszenie wykonania uchwały, która została zaskarżona. Były zbierane podpisy pod wnioskiem o odwołanie starosty rady powiatu. Tu trzeba całą radę odwołać, żeby można było powołać inny zarząd, innego starostę, który nie będzie chciał prywatyzować szpitala. Niestety ten wyścig, na tym etapie zakończył się przegraną, czyli wielką stratą dla publicznej ochrony zdrowia w powiecie augustowskim. Umowa została podpisana, prezes Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku nie zdecydował się na wydanie postanowienia o zawieszeniu wykonania tej uchwały do czasu rozstrzygnięcia skargi administracyjnej – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Nowy dzierżawca ma przejąć niemalże całą nieruchomość wraz ze sprzętem i aparaturą szpitalną. Zobowiązany jest też do zapewnienia obecnego zakresu bezpłatnych usług medycznych, jednakże może wprowadzić w placówce dodatkowe, płatne usługi.

Jak dodaje poseł Jarosław Zieliński, podpisanie umowy jest rzeczą niewątpliwie karygodną i godzi w dostęp do bezpłatnej – zagwarantowanej przez Konstytucję – opieki zdrowotnej.

– To bardzo niedobra decyzja, szkodliwa dla mieszkańców powiatu augustowskiego, którzy chcą się leczyć na podstawie ubezpieczenia społecznego. Pod rządami prywatnego na pewno będą z tym problemy. To godzi w ochronę zdrowia obywateli, w dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Oczywiste jest, że prywatna spółka będzie prowadzić działalność dla zysku, a nie dla wykonywania misji zdrowotnej dla mieszkańców i obywateli – wskazał poseł Jarosław Zieliński.

Centrum Dializa z Sosnowca ma już w dzierżawie dwa szpitale w Łasku i Pszczynie. Szpital w Augustowie będzie trzecią placówką prowadzoną przez spółkę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl