fot. Vatican Media

Leon XIV do wiernych w San Marino: Idźcie drogą Ewangelii

W świecie naznaczonym konfliktami, przemocą i lękiem przed drugim człowiekiem odpowiedzią chrześcijan powinna być Ewangelia – mówił Leon XIV do wiernych w San Marino. Papież przywołał słowa św. Jana Pawła II, który odwiedził Republikę w 1982 r., i wezwał do budowania wspólnot opartych na wolności, solidarności i jedności.

Leon XIV spotkał się w bazylice św. Maryna z kapłanami, osobami konsekrowanymi i przedstawicielami życia kościelnego diecezji San Marino-Montefeltro. Wcześniej uczcił relikwie św. Maryna.

Papież przypomniał, że miejscowy Kościół jest spadkobiercą wielowiekowej historii wiary świętych Maryna i Leona. Głoszona przez nich Ewangelia przyczyniła się do powstania wspólnoty opartej na chrześcijańskich zasadach wolności, wzajemnego szacunku i komunii.

Słowa Jana Pawła II wciąż aktualne

Leon XIV nawiązał do wizyty św. Jana Pawła II w San Marino 29 sierpnia 1982 r. Papież Polak mówił wówczas o społeczeństwie „zbudowanym na poszanowaniu własnej wolności i wolności innych, a przede wszystkim na poszanowaniu świętej woli Boga”.

Ojciec Święty wskazał, że słowa te nabierają szczególnego znaczenia dzisiaj, gdy świat jest naznaczony licznymi konfliktami, a nasilają się przemoc, zamknięcie i lęk przed drugim człowiekiem.

„Wobec tych niepokojących tendencji naszą odpowiedzią może być jedynie podążanie z jeszcze większym przekonaniem drogą Ewangelii” – podkreślił.

Ewangelia – dodał – uczy troski o najsłabszych, przebaczenia, komunii i solidarności.

Nie bójcie się wymagających wyborów

Zwracając się do młodych, Leon XIV zachęcił ich, aby nie zadowalali się łatwymi i chwilowymi odpowiedziami, ale pozostawali otwarci na wielkie pragnienia piękna, dobra i życia.

„Nie bójcie się dokonywać wymagających wyborów” – mówił, wskazując na małżeństwo, życie konsekrowane, kapłaństwo, pracę zawodową oraz zaangażowanie społeczne i polityczne.

Papież podziękował również kapłanom, katechetom i wychowawcom za ich pracę z młodymi. Przypomniał zarazem, że pierwszym miejscem przekazywania wiary pozostaje rodzina. Zaapelował o budowanie silnej współpracy między rodzinami i wspólnotami kościelnymi oraz o troskę o liturgię i życie sakramentalne.

Najważniejsza jest komunia

Leon XIV mówił także o małych wspólnotach, które na terenach dotkniętych wyludnieniem i brakiem usług wzajemnie się wspierają. Nazwał je „małymi płomieniami”, które pomagają podtrzymywać wartości solidarności, braterstwa i pokoju.

Na zakończenie wskazał na słowo, które – jak powiedział – szczególnie leży mu na sercu: komunia. Wezwał do jedności między parafiami, pasterzami i wiernymi oraz między różnymi charyzmatami i posługami. To właśnie takie świadectwo wspólnoty ma być dziś kontynuacją dziedzictwa wiary, które pozostawili święci Maryn i Leon.

Ks. Łukasz Bankowski/Vatican News

drukuj