fot. PAP/Łukasz Gągulski

Ks. prof. J. Królikowski: Zgodnie ze słowami Ojca Świętego Leona XIV musimy odzyskać jedność Kościoła

Już w swoim pierwszym kazaniu papież Leon XIV poruszył kwestię odbudowania jedności Kościoła. Chodzi przede wszystkim o jedność wśród wierzących i jedność z pasterzami Kościoła. Tutaj tego rozdźwięku jest niestety wiele. Bardzo wyraźnie widoczne są rozmaite opcje, które zamiast szukać zjednoczenia przeciwstawiają sobie różne aspekty wiary. Musimy odzyskać wątek „jedna owczarnia, jeden pasterz, jedna duchowość”. Nie zapominajmy, że w naszym credo przymiot jedności i Kościoła pojawia się jako pierwszy: „Wierzę w jeden Kościół” – powiedział ks. prof. Janusz Królikowski, teolog, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

8 maja 2025 roku rozpoczął się pontyfikat Ojca Świętego Leona XIV. Dewiza Papieża brzmi: „In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno”. W podstawowych elementach herbu zachował jego wcześniejszy charakter, wybrany podczas konsekracji biskupiej, a także motto.

– Pierwsze kazanie zrobiło na mnie duże wrażenie. Papież bardzo jasno podkreślił to, co jest istotą życia Kościoła, czyli Jezus Chrystus. Bardzo wyraźnie powiedział też o zagrożeniach dla Kościoła, m.in. o zagrożeniu, którego nie doceniamy, czyli o ateizmie w różnych postaciach. (…) To, co Leon XIV podłożył pod słowo „ateizm” to nowe pogaństwo. To siła, która budzi się w dzisiejszym świecie. (…) Zagrożenie polega na tym, że chce się zmarginalizować Kościół, wiarę, a także poniekąd inne religie. Jest to wezwanie, które sformułował Ojciec Święty jako wezwanie do dialogu – powiedział ks. prof. Janusz Królikowski.

Wykładowca akademicki zwrócił przy tym uwagę na to, że godzinę po ogłoszeniu białego dymu na Placu św. Piotra oraz w jego pobliżu zebrało się 200 tysięcy ludzi. Gość „Aktualności dnia” postawił pytanie, „czy jest polityk, który jest w stanie zgromadzić wokół siebie 200 tysięcy ludzi w ciągu godziny?”.

– To siła ludzi wierzących, których liczbę, siłę, przekonania chce się zmarginalizować i powiedzieć, że to masa upadłościowa, która się nie liczy. Tymczasem oni empirycznie pokazali, że są gotowi odpowiadać na wezwania – podkreślił.

W pierwszym kazaniu pojawił się także wątek odbudowania jedności Kościoła. Kapłan wskazał, że chodzi „nie tylko o jedność w wymiarze ekunemicznym, ale przede wszystkim o jedność wśród wierzących i jedność z pasterzami Kościoła”.

– Tutaj tego rozdźwięku jest niestety wiele. Bardzo wyraźnie widoczne są rozmaite opcje, które zamiast szukać zjednoczenia przeciwstawiają sobie różne aspekty wiary. Musimy odzyskać wątek „jedna owczarnia, jeden pasterz, jedna duchowość”. Nie zapominajmy, że w naszym credo przymiot jedności i Kościoła pojawia się jako pierwszy: „Wierzę w jeden Kościół” – zaznaczył teolog.

Ks. prof. Janusz Królikowski wskazał, że „kwestie narodowościowe, pochodzenia, formacji są ważne, dlatego że możemy w ten sposób domyślać się pewnych akcentów, które Papież będzie potwierdział własnym doświadczeniem”.

– Jan Paweł II odwoływał się do swoich doświadczeń z filozofii i walki z marksizmem w Polsce, Benedykt XVI stale nawiązywał do swojego doświadczenia agresywnych Niemiec, faszyzmu i swojej katedry teologii. Tutaj doświadczenie misyjne jest jednym z doświadczeń. Cały Kościół jest ze swej natury misyjny, jednak każdy na swój sposób realizuje tę misyjność – mówił duchowny.

Audycję z udziałem ks. prof. Janusza Królikowskiego można w całości odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl