Ponad 300 śledztw służb w dużych sprawach ekonomicznych, m.in. wyłudzeń VAT

Ponad 300 śledztw prowadziły od początku 2016 r. cywilne służby specjalne w dużych sprawach ekonomicznych, m.in. wyłudzeń VAT, nieopłacania akcyzy czy ceł i przestępstw korupcyjnych – wynika z podsumowania danych z ostatnich dwóch lat działań ABW i CBA.

Cywilne służby specjalne ABW i CBA prowadziły w tym czasie sprawy, w których suma potencjalnych strat Skarbu Państwa wyniosła ponad 11,3 mld zł – wynika z danych uzyskanych przez PAP. CBA zajmuje się głównie zwalczaniem przestępstw korupcyjnych, a ABW przestępstw wymierzonych w interesy ekonomiczne państwa.

Według rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna dzięki skutecznym działaniom służb chronione są interesy ekonomiczne Polski, a korzyści Skarbu Państwa można liczyć w miliardach złotych. Oznacza to wzrost efektywności służb specjalnych i lepszą koordynację ich pracy – zaznaczył komentując uzyskane przez PAP dane.

Wynika z nich, że od początku 2016 roku ABW prowadziła 274 śledztwa dotyczące przestępstw podatkowych – wyłudzeń VAT, nieopłacenia akcyzy, nieopłacenia ceł. W całym ubiegłym roku było to 144 spraw, a w 2017 r. do tej pory – 130.

ABW od początku 2016 r. zatrzymała w tych sprawach 276 osób, a zarzuty w usłyszało 528 podejrzanych. 122 osoby Agencja zatrzymała w całym 2016 r. a 154 – w 2017 r. Suma potencjalnych strat Skarbu Państwa w sprawach prowadzonych przez ABW we wszystkich śledztwach gospodarczych to ponad 10,3 mld zł. (7 mld w 2016 r. i 3,3 mld zł do tej pory w 2017 r.). W 2016 r. tylko w sprawach związanych z podatkiem VAT działania ABW dotyczyły przestępstw na łączną sumę ponad 3,3 mld zł.

Centralne Biuro Antykorupcyjne miało mniej tego typu spraw tylko w 2017 było ich jedynie 23. Większa jest liczba podejrzanych w śledztwach prowadzonych przez Biuro – w sumie 853 osoby. 479 z nich zarzuty postawiono w 2016 r. a 374 w 2017 r. – do tej pory.

Ujawnione przez CBA szkody Skarbu Państwa wyniosły łącznie ok. 960 mln zł – w 2016 r. niemal 600 mln zł i 360 mln zł do tej pory w 2017 r. Dodatkowo Biuro wykryło przestępstwa związane z wręczeniem łapówek w sumie na kwotę 25 mln zł. Oprócz tego rekomendacje CBA w różnych sprawach ekonomicznych pozwoliły Skarbowi Państwa zaoszczędzić setki milionów złotych – wynika z podsumowania.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl