Nowa komisja śledcza, badająca wyłudzenia VAT, może zostać powołana już w najbliższym tygodniu

Niewykluczone, że w tym tygodniu Sejm powoła nową komisję śledczą, która zajmie się wyłudzeniami podatku VAT na ogromną skalę. Szacuje się, że w czasie rządów PO-PSL Skarb Państwa został okradziony nawet na 260 mld zł. Wszystkie ugrupowania chcą powołania komisji śledczej. Od września ubiegłego roku w Sejmie znajduje się także wiosek autorstwa klubu Kukiz’15 także w sprawie powołania tej komisji.

Z początkiem kwietnia klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił projekt uchwały Sejmu w sprawie powołania sejmowej komisji śledczej ds. wyłudzeń podatku VAT. Zgodnie z nim komisja miałaby liczyć 9 członków; 5 posłów PiS oraz 4 z opozycji. Na przewodniczącego ma został rekomendowany poseł Marcin Horała z PiS.

– W 2007 roku Polska była druga w ściągalności VAT-u. Ta szacowana luka VAT-owska stanowiła niecałe 9 proc. potencjalnych dochodów. Rządy przejęła PO-PSL i luka zaczęła dynamicznie rosnąć, osiągnęła poziom 27 proc. – to są dane Komisji Europejskiej. W kilka lat, z lidera Europy w ściąganiu podatków, staliśmy się krajem w szarym ogonie. To były nawet nie miliony, ale setki miliardów straconych w budżecie państwa – powiedział Marcin Horała.

Wstępne szacunki mówią o 262 mld zł. Afera VAT-owska jest największą aferą naszych czasów – mówi ekonomista dr Marian Szołucha.

– Sprawa podatku VAT i jego wyłudzeń zasługuje na bycie przedmiotem obrad sejmowej komisji śledczej jak żadna inna sprawa począwszy od roku 1989 – podkreślił ekonomista.

– Były nie firmy, ale pojedyncze osoby, które zarabiały na przestępstwach podatkowych, nie mylę się i wiem co mówię, po kilka milionów zł dziennie. Z naszych pieniędzy – dodał.

Ponieważ nie można było tego nie zauważyć, dlatego należy zbadać, czy istniał parasol ochronny, a może nawet i współudział niektórych wpływowych polityków czy wysoko postawionych urzędników. W szczególności komisja ma badać działania i ewentualnie zaniedbania: członków Rady Ministrów, prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz organów powołanych do ścigania przestępców – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj