fot. PAP/EPA

Szef Pentagonu: Rozwiązania dyplomatyczne ws. Korei Płn. się nie wyczerpały

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w środę, że dyplomatyczne rozwiązania kryzysu wokół zbrojeń Korei Płn. się nie wyczerpały. Wcześniej na Twitterze prezydent USA Donald Trump odrzucił możliwość jakichkolwiek rokowań dyplomatycznych z reżimem Kim Dzong Una.

„USA rozmawiały z Koreą Północną i wypłacały jej haracze przez 25 lat. Rozmawianie nie będzie odpowiedzią!” – napisał Donald Trump.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy USA wyczerpały już możliwość dyplomatycznych rozwiązań w sprawie Korei Płn., Mattis odpowiedział: „nie”. Pytanie to zadano mu podczas spotkania w Pentagonie z ministrem obrony Korei Południowej Songiem Jungiem Mu.

„Nigdy nie wyczerpiemy rozwiązań dyplomatycznych. Kontynuujemy współpracę, a minister i ja ponosimy wspólnie odpowiedzialność za zapewnienie ochrony naszych narodów, ludności naszych krajów i naszych interesów” – powiedział Jim Mattis.

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rakietę balistyczną, która po przeleceniu nad japońską wyspą Hokkaido spadła do Oceanu Spokojnego. Według przedstawicieli władz USA, mógł to być pocisk KN-17, znany także pod nazwą Hwasong-12 (Mars-12). Jego maksymalny zasięg szacowany jest przez różne źródła na 3700 do 6000 kilometrów.

Pjongjang złamał w ten sposób po raz kolejny nałożony na niego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ zakaz prac nad bronią jądrową i pociskami balistycznymi. Służące wyegzekwowaniu zakazu międzynarodowe sankcje okazały się na razie bezskuteczne.

PAP/RIRM

drukuj