Seul: Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

Korea Północna wystrzeliła we wtorek rano pocisk balistyczny nieustalonego rodzaju, który spadł do Morza Japońskiego, prawdopodobnie w strefie ekonomicznej Japonii – poinformowało dowództwo armii Korei Południowej. Japonia złożyła stanowczy protest.

Według południowokoreańskiego sztabu generalnego pocisk wystrzelono z poligonu w prowincji Pyongan, położonego w odległości około 100 kilometrów na północny zachód od stolicy Korei Północnej – Pjongjangu.

Nie jest jasne czy było to rutynowe odpalenie pocisku krótkiego zasięgu, czy próba z rakietą balistyczną dalekiego zasięgu. Pjongjang pracuje nad rakietą z głowicą nuklearną zdolną do osiągnięcia terytorium kontynentalnych Stanów Zjednoczonych.

Rząd Japonii oświadczył, że po 40 minutach lotu pocisk prawdopodobnie spadł do Morza Japońskiego w Wyłącznej Japońskiej Strefie Ekonomicznej.

Tokio wyraziło stanowczy protest wobec tej próby, która – jak podkreślono – była jaskrawym naruszeniem rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In, po poinformowaniu go o próbie, zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Ambasador Chin w Organizacji Narodów Zjednoczonych Liu Jieyi ostrzegł w poniedziałek, że dalsza eskalacja napięć wokół Korei Północnej grozi wymknięciem się spod kontroli, co „mogłoby mieć katastrofalne następstwa”.

W ubiegłym tygodniu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozmawiał na temat Korei Północnej z przywódcami Chin i Japonii. Wyrażono wówczas zdecydowany sprzeciw wobec północnokoreańskich zbrojeń nuklearnych i rakietowych a Trump zapowiadał, że ma „solidny plan działań” wobec Pjongjangu.

Analitycy podkreślają, że Pjongjang dokonał ostatniej próby rakietowej bezpośrednio przed obchodami Święta Niepodległości Stanów Zjednoczonych i na krótko przed rozpoczęciem obrad szczytu G20 w Niemczech.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl