95. rocznica Cudu nad Wisłą

Dziś obchodzimy 95. rocznicę Cudu nad Wisłą. Jest to Rocznica zwycięskiej dla Polaków bitwy z bolszewikami, która zadecydowała o losach Polski i Europy. Polskim wojskom udało się powstrzymać najazd bolszewików.

Dla bolszewickiej Rosji podbój Polski był jedynie etapem na drodze do rozszerzenia komunistycznych wpływów na całą Europę. Do decydującej bitwy doszło pod Warszawą między 13 a 16 sierpnia 1920 r. Rozegrana została ona według koncepcji gen. Rozwadowskiego, którą zaakceptował marszałek Józef Piłsudzki – Wódz Naczelny.

Ważne jest to, aby pamiętać o co toczyła się bitwa i cała wojna – podkreśla prof. Mieczysław Ryba historyk, wykładowca KUL i WSKSiM.

– Bitwa toczyła się o to czy Polska będzie niepodległa oraz o to, czy Polska i Europa obroni się przed komunizmem czy też zostanie zalana przez ten komunizm, ponieważ ta zbrodnicza ideologia rozsiewała się nie tylko w Rosji bolszewickiej, ale również w wielu krajach europejskich, w wielu krajach zachodnich, w tym w Niemczech, gdzie wybuchła rewolucja. Zwycięstwo pod Warszawą było obroną polskiej niepodległości, alei także chrześcijańskiej europejskiej kultury i całej Europy, która była zagrożona zalewem bodaj najbardziej zbrodniczej ideologii, najbardziej zbrodniczego systemu, jaki powstał w dziejach – mówi prof. Mieczysław Ryba.

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości patriotyczno–wojskowe.  Tradycyjnie już w Ossowie pod Warszawą, odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej oraz apel poległych. W intencji poległych na cmentarzu bohaterów 1920 roku sprawowana będzie Msza św.

Obchody rocznicowe odbędą się także w Radzyminie, Ząbkach i innych podwarszawskich miejscowościach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl