fot. PAP/EPA

Rozmowy na linii Japonia – Korea Płn.

Premier Japonii chce spotkać się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Shinzo Abe zamierza w ten sposób przełamać barierę wzajemnej nieufności i znormalizować relacje pomiędzy Tokio i Pjongjangiem.

Premier Japonii oświadczył, że będzie „działał zdecydowanie, nie tracąc żadnej okazji” na rozwiązanie sprawy obywateli Japonii uprowadzonych przed dekadami przez agentów Korei Płn. oraz kwestii północnokoreańskiego programu zbrojeń jądrowych i rakietowych. Shinzo Abe dodał, że Tokio będzie blisko współpracować w tej sprawie ze społecznością międzynarodową, w tym z Seulem i Waszyngtonem. Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w ubiegłym roku skłonność do „całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego”. Szczegółów jednak wciąż nie podano. Pjongjang prowadzi w tej sprawie negocjacje z Waszyngtonem. Pod koniec lutego po raz drugi Kim Dzong Un ma spotkać się z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Premier Japonii chce „podnieść relacje japońsko-chińskie na wyższy poziom” poprzez wzajemne wizyty rządowe i dwustronną wymianę w wielu dziedzinach.

Abe wyraził także chęć zakończenia sporu terytorialnego z Rosją i zawarcia z nią formalnego pokoju. Z powodu sporu o kontrolowane przez Moskwę wyspy, oba państwa nie podpisały formalnego układu pokojowego po II wojnie światowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj