fot. PAP/EPA

Rada Bezpieczeństwa ONZ przełożyła głosowanie ws. Korei Płn.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przełożyła na dziś głosowanie nad rezolucją zaostrzającą sankcje wobec Korei Północnej. „Rosja potrzebuje więcej czasu na analizę projektu rezolucji” – poinformowały we wtorek źródła dyplomatyczne w ONZ.

Według pierwotnych ustaleń głosowanie miało się odbyć w dniu wczorajszym.

USA przedłożyły w czwartek w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Płn. w odpowiedzi na jej ostatnie próby z bronią nuklearną i rakietową.

Projekt rezolucji, przewidujący m.in. zastosowanie po raz pierwszy systematycznych kontroli towarów pochodzących z Korei Północnej lub eksportowanych do tego kraju, przedstawiła stała przedstawicielka USA w ONZ ambasador Samantha Power. Przewiduje się wprowadzenie zakazu sprzedaży Korei Północnej broni lekkiej i innych rodzajów broni konwencjonalnej a także paliwa lotniczego i stosowanego w pociskach rakietowych.

Wobec północnokoreańskich banków i ich aktywów mają być zastosowane sankcje finansowe. Projekt przewiduje też poważne ograniczenia w handlu surowcami, takimi jak węgiel, ruda żelaza i rudy innych metali.

Planowana rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ ma związek z przeprowadzonym 6 stycznia przez Koreę Północną próbnym wybuchem bomby wodorowej, potężniejszym od trzech testowanych w poprzednich latach ładunków. Z kolei w lutym Korea Północna wystrzeliła rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę.

Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

PAP/RIRM

drukuj