ONZ: więcej dzieci ofiarami wojny w Afganistanie

Liczba dzieci zabitych i rannych w Afganistanie wzrosła w 2013 r. o 34 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym – podała w sobotę ONZ. W sumie liczba ofiar cywilnych wzrosła o 14 proc., co czyni rok 2013 jednym z najbardziej krwawych od wybuchu konfliktu.

Jeśli chodzi o liczbę kobiet zabitych lub rannych w Afganistanie w minionym roku odnotowano wzrost o 36 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

W dorocznym raporcie Misja Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA) sprecyzowała, że w ubiegłym roku w Afganistanie śmierć poniosło 2959 cywilów, w tym 561 dzieci; rannych zostało w sumie 5656 cywilów. Dla porównania – w 2012 roku zginęło 2768 afgańskich cywilów, a nieco ponad 4820 odniosło obrażenia.

Wzrost liczby ofiar cywilnych jest związany ze „zmianą dynamiki” konfliktu wraz z przekazaniem w 2013 roku przez Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) odpowiedzialności za bezpieczeństwo w kraju siłom afgańskim – twierdzi UNAMA. Do końca roku zagraniczne siły mają zakończyć działalność bojową.

Pod względem łącznej liczby zabitych i rannych miniony rok był najgorszym w czasie 12 lat afgańskiego konfliktu dla kobiet i dzieci. Większość z nich została poszkodowana w wyniku eksplozji ładunków wybuchowych umieszczonych przy drogach albo po przypadkowym znalezieniu się w ogniu walk.

Smutna rzeczywistość jest taka, że większość kobiet i dzieci zginęło lub zostało rannych w czasie codziennych czynności, w domu, w drodze do szkoły, w czasie pracy w polu – zwróciła uwagę Georgette Gagnon z UNAMA; zaapelowała do wszystkich stron o ochronę cywilów.

UNAMA zwróciła również uwagę na „alarmującą tendencję” w 2013 roku – wzrost liczby cywilów poszkodowanych w walkach między talibami a afgańskimi siłami bezpieczeństwa.

Autorzy raportu sprecyzowali, że rebelianci w Afganistanie odpowiadają za 74 proc. cywilnych ofiar śmiertelnych lub rannych; afgańska policja i armia jest odpowiedzialna za 8 proc. cywilnych ofiar, a siły międzynarodowej koalicji – za 3 proc. W przypadku 10 proc. trudno odpowiedzialność przypisać tylko jednej stronie, a przypadku 5 proc. – przyczyna nie jest znana.

Najkrwawszym rokiem dotychczas był 2011, kiedy w Afganistanie zginęło 3133 cywilów. Talibowie odpowiedzieli wówczas nasilonymi atakami i podkładaniem bomb na zwiększenie liczby zagranicznych żołnierzy, którzy odzyskali część terytorium kontrolowanego przez rebeliantów.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl