,,Süddeutsche Zeitung”: D. Tusk ma realne szanse pozostać na unijnym stanowisku

Niemiecki dziennik ,,Süddeutsche Zeitung” napisał, że Donald Tusk ma realne szanse, aby pozostać na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej przez kolejne 2,5 roku. Choć jeszcze kilka miesięcy temu były premier Polski raczej nie mógł liczyć na taki scenariusz, teraz staje się to coraz bardziej realne – wskazuje gazeta. 

Ma o tym świadczyć m.in. jego wkład w wynegocjowanie porozumienia zapobiegającego wyjściu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii oraz coraz bardziej aktywna polityka w sprawie kryzysu migracyjnego.

Dariusz Sobków, były ambasador tytularny Polski przy UE, podkreśla, że dalszy los Donalda Tuska leży w rękach kanclerz Niemiec. Dyplomata zauważa, że były premier Polski w ostatnim czasie był potrzebny Angeli Merkel.

– Kryzys migracji z południa Europy spowodował, że powstał nowy element w ocenie przydatności pana Donalda Tuska. Pani kanclerz Merkel, która jest niewątpliwie patronem pana Donalda Tuska, oceniła, że w tym kryzysie spełnia funkcję polegającą na tym, że przekazuje na wschód Europy wolę polityczną, która jest kierowana w Niemczech i w Brukseli. Mieliśmy ostatnio z tym do czynienia – pan Donald Tusk robił wszystko, żeby sprawy związane z dystrybucją emigrantów na wschodzie Europy zostały zaakceptowane i, żeby kraje wschodniej Europy zgadzały się z podstawowymi decyzjami, które są podejmowane – wyjaśnia Dariusz Sobków.

Donald Tusk sprawuje urząd przewodniczącego Rady Europejskiej od 1 grudnia 2014 roku. Jego 2,5-roczna kadencja upływa w maju przyszłego roku.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl