fot. PAP/Piotr Polak

Min. J. K. Ardanowski: Ważne, by racjonalnie korzystać z drogiej techniki w rolnictwie

Coraz więcej rolników rozumie, że z nowoczesnej, wydajnej ale i drogiej techniki należy korzystać, analizując koszty. Ważne, żebyśmy z niej korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny – ocenił w piątek w Kielcach minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi wziął udział w otwarciu 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH, którym patronuje ministerstwo rolnictwa.

Jak ocenił podczas konferencji prasowej, w zakresie technologii zmiany w rolnictwie zachodzą bardzo szybko.

„Zmiany, których czasami nie jesteśmy w stanie +ogarnąć+. To co się nazywa rolnictwem precyzyjnym, systemy wspomagania rolnictwa, wykorzystanie satelitów, dronów, cyfryzacja rolnictwa, różne metody, które pozwalają zwiększyć zarządzanie, walczyć z chorobami zwierząt, stosować w sposób bardziej precyzyjny i bardziej przyjazny dla środowiska chemiczne środki ochrony roślin czy nawozy – to wszystko staje się faktem na naszych oczach, trzeba się tego nauczyć” – podkreślił Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak ocenił, obecnie coraz więcej rolników rozumie, że z „nowoczesnej, bardziej wydajnej, ale także bardzo drogiej” techniki „należałoby korzystać w sposób wspólny, zorganizowany” – aby zmniejszać koszty użytkowania tych urządzeń.

„Dlatego to, co zaproponowaliśmy kilka miesięcy temu – tworzenie grup producentów rolnych, spółdzielczości – znakomita ustawa którą przyjęliśmy (…), daje znakomite do tego podstawy. To jest ważne, żebyśmy z tej techniki korzystali, ale w sposób bardzo racjonalny, analizując również jej koszty. Jeżeli bez opamiętania, analizy ekonomicznej, ktoś kupuje określone maszyny tylko dlatego, że >>mu się podoba<<, nawet korzystając ze wsparcia unijnego, może mieć kłopoty w gospodarstwach” – mówił Ardanowski.

Jak zauważył, niektórzy rolnicy przeinwestowali i teraz mają kłopoty.

„Staramy się w tej materii także pomóc, ale każdy musi przede wszystkim sam analizować” – zaznaczył minister rolnictwa.

Pogratulował zarządowi Targów Kielce rozwoju targów AGROTECH, które jak podkreślił „z niewielkiej wystawy” stały się „największym wydarzeniem w zakresie techniki rolniczej w Polsce”.

Wystawa AGROTECH zgromadziła 750 wystawców z 25 państw. Ich produkty można oglądać w 11 halach i na terenie zewnętrznym, na ponad 66 tys. metrów kw. powierzchni.

Pokazywane są m.in. nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze, urządzenia wykorzystywane w gospodarstwach, nawozy, nasiona i sadzonki, środki ochrony roślin i pasze dla zwierząt. Swoje stoiska mają także instytucje związane z rolnictwem – producenci rolni mogą zasięgnąć wiedzy o przepisach, ubezpieczeniach, uczestniczyć w konferencjach, konsultacjach i warsztatach.

Wystawie rolnej towarzyszą 19. Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. Imprezy w Kielcach potrwają do niedzieli. W ubiegłym roku odwiedziło je ponad 70 tys. osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl