[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski: Wiele zapisów umieszczonych w traktatach unijnych ma charakter nieprecyzyjny i niejasny

Wielokrotnie zwracałem uwagę na fakt, że wiele zapisów umieszczonych w traktatach unijnych, zwłaszcza dotyczących spraw podstawowych, ma charakter nieprecyzyjny i niejasny oraz że tę niejasność podniesiono do rangi zasady. Na przykład nie jest do końca jasne, jakie kraje mogą być przyjęte jako pełnoprawni członkowie do Unii Europejskiej – wskazał prof. Mirosław Piotrowski w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen doprowadziła niemalże do konfliktu wśród poszczególnych unijnych polityków. Lewicowi europosłowie zarzucili jej wpisywanie się w retorykę Viktora Orbana.

– Europosłowie w Brukseli i Strasburgu się rozsierdzili. Głównie ci liberalni, zieloni i socjaliści. Innymi natomiast targały tzw. mieszane uczucia. Wszystko za sprawą nowo wybranej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Podzieliła ona bowiem kompetencje, czyli teki, między dwudziestu kilku kandydatów na komisarzy wśród których znalazł się Grek Margaritis Schinas i bynajmniej nie poszło tu o jego osobę. Do niedawna był on przecież rzecznikiem Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker’a, lecz o nazwę jego teki, która brzmi „Ochrona naszego europejskiego stylu życia” – rozpoczął felieton prof. Mirosław Piotrowski.

Co więcej, ten sam grecki komisarz ma odpowiadać za migrację, bezpieczeństwo i edukację – kontynuował polityk.

– Zestawienie problemu migracji z ochroną europejskiego stylu życia dla lewicowo-liberalnych polityków miało stanowić aż nadto czytelny dowód, że nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej wpisuje się w retorykę premiera Węgier Viktora Orbana, a jeden z nich nazwał to nawet „absolutnym skandalem”. Ten polityk stwierdził, że takie podejście oznacza przyjęcie „skrajnie prawicowego poglądu, że migracja zagraża europejskiemu stylowi życia”. Na nic zdały się tłumaczenia, że von der Leyen pod pojęciem europejskiego stylu życia rozumie zapisane w traktatach takie wartości jak: wolność, równość, demokracja, poszanowanie godności człowieka – powiedział historyk.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę na niejasność obowiązujących w Unii Europejskiej traktatów.

– Wielokrotnie zwracałem uwagę na fakt, że wiele zapisów umieszczonych w traktatach unijnych, zwłaszcza dotyczących spraw podstawowych, ma charakter nieprecyzyjny i niejasny oraz, że tę niejasność podniesiono do rangi zasady. Na przykład nie jest do końca jasne, jakie kraje mogą być przyjęte jako pełnoprawni członkowie do Unii Europejskiej. Okazuje się, że decydującym nie jest kryterium geograficzne. Rzekomo najważniejszym jest to, czy dany kraj spełnia unijne kryteria i uznaje te niedoprecyzowane wartości europejskie – mówił prof. Mirosław Piotrowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl