fot. https://poszukiwania.ipn.gov.pl/

Podsumowanie prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN za 2022 rok

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej podsumowało prace w 2022 roku. Przedstawiło też plany na najbliższy czas. Przywracanie pamięci o polskich bohaterach i identyfikacja ofiar to istotne działanie Instytutu, które realizuje zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Wiceprezes IPN, prof. Krzysztof Szwagrzyk, powiedział, że w ubiegłym roku udało się odnaleźć szczątki 111 osób. Badacze prowadzili prace w 50 lokalizacjach, także za granicą. Pełniący obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji dodał, iż udało się też rozpocząć ponad 330 nowych spraw badawczych. Do bazy genetycznej trafiły 372 nowe próby materiału biologicznego. Ten rok także zapowiada się pracowicie dla członków Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Bardzo bogaty kalendarz działań, który mam nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku, będziemy mogli zrealizować, a z tych najważniejszych spraw chciałbym wymienić działania związane z Palmirami, z więzieniem przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, z lasami na terenie Wielkopolski. Przed nami już wkrótce kolejna konferencja identyfikacyjna, na którą czekają wszyscy pracownicy Biura, rodziny, czekają Polacy. Ujawnienie imion i nazwisk naszych bohaterów zawsze rodzi ogromne emocje – zaznaczył.

IPN przygotowuje się także do kolejnego etapu działań poszukiwawczo-rekonesansowych na Litwie oraz w Kazachstanie i Uzbekistanie.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl