fot. PAP/Radek Pietruszka

PE zajmie się kwestią tzw. praworządności w Polsce. Planowana jest także debata na temat tzw. aborcji w naszym kraju

Parlament Europejski zajmie się w przyszłym tygodniu m.in. kwestią tzw. praworządności w kontekście Polski. Planowana jest także debata na temat tzw. aborcji. Czterodniowa sesja PE odbędzie się po raz drugi w tym miesiącu w Strasburgu.

David Sassoli, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, wyraził zgodę na wyjazd do Strasburga w celu przeprowadzenia tam już drugiej w tym miesiącu czterodniowej sesji plenarnej.  Przed nami m.in. przygotowania do przyszłego posiedzenia prezydentów i premierów w Brukseli, jak również kolejne debaty dotyczące Polski.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego rozpocznie się w poniedziałek o godzinie 17.00. Konferencja przewodniczących zgodziła się przeprowadzić debatę pt. „Kryzys praworządności w Polsce, a prymat prawa unijnego”. To pochodna decyzji polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności niektórych przepisów europejskich z Konstytucją RP. [czytaj więcej] 

Europosłowie omówią również we Francji wytyczne w sprawie pomocy państwa na cele związane z klimatem, energią i ochroną środowiska. Europoseł Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, podkreśla, że oprócz debat w sprawie skandalu, jakim są tzw. Pandora Papers, czyli ujawnienie majątków licznych polityków i osób z życia publicznego z wielu krajów Europy czy dyskusji o eurolandzie, będą podnoszone też sprawy ideologiczne.

– Będzie też kolejna debata o tzw. aborcji w Polsce. Tym razem, jak to określono, „w pierwszą rocznicę wprowadzenia nowego prawa aborcyjnego w naszym kraju”. Debata ideologiczna i kolejny pretekst do ataku na nasz kraj. Debata zupełnie niepotrzebna, ale niestety po raz kolejny Europarlament pokazuje swoje dziwaczne priorytety – mówi europoseł Ryszard Czarnecki.

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego zakończy się w czwartek po godz. 16.30.

Dawid Nahajowski, Bruksela/radiomaryja.pl

drukuj