PE: Głosowanie nad rezolucją dotyczącą chrześcijan na Bliskim Wschodzie

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się głosowanie nad rezolucją dotyczącą sytuacji w Iraku i Syrii, gdzie trwa ofensywa Państwa Islamskiego.

W projekcie rezolucji przedłożonej przez grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów po raz kolejny zwracamy uwagę na prześladowania, czyli porywanie i zabijanie chrześcijan w tych krajach – powiedział podczas wczorajszej debaty europoseł Mirosław Piotrowski.

– Sytuacja chrześcijan bardzo się pogorszyła odkąd terroryści islamscy budują w tym regionie swoje państwo. Przeciwstawiają się temu militarnie Stany Zjednoczone. Unia Europejska powinna swoje działania z nimi koordynować. W projektach wielu rezolucji Parlamentu Europejskiego chrześcijanie wymieniani są jako jedna z eksterminowanych grup religijnych, a przypomnieć należy, że są oni najbardziej prześladowaną grupą na świecie i to powinno wybrzmieć we wspólnej rezolucji naszego parlamentu – mówił europoseł Mirosław Piotrowski.  

Europoseł Marek Jurek apelował do instytucji UE o działanie w sprawie prześladowanych chrześcijan. Zwracał uwagę, że w Iraku i Syrii stanowią oni mniejszość religijną.

– W praktyce oni mogą liczyć wyłącznie na naszą pomoc, wyłącznie na zainteresowanie świata chrześcijańskiego. Priorytetem wszystkich działań jakie podejmiemy, obojętnie jaki będą miały charakter, musi być zawsze humanitarna ochrona zagrożonych społeczności i w szczególności społeczności chrześcijańskich, które mogą liczyć tylko na nas – powiedział europoseł Marek Jurek.

Z kolei przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony, europoseł Anna Fotyga wskazywała na potrzebę współpracy z obecnym rządem Iraku. Zauważyła, że wieloletnie zakończone już rządy premiera Nuriego Al-Malikiego przyczyniły się do powstania i wzrostu znaczenia samozwańczego Państwa Islamskiego.

– Powołanie rządu Haidera Al-Abadiego stwarza nadzieję. Nie ma wątpliwości, że wolny świat i Unia Europejska muszą zrobić wszystko, żeby wspomóc stabilizację, zrobić wszystko, żeby ten rząd stał się łączącym, włączającym społeczność kurdyjską i polityków kurdyjskich zapewniających stabilność i jedność kraju – podkreślała europoseł Anna Fotyga.

RIRM

drukuj