Ponad 3,2 mln mieszkańców Iraku opuściło swoje domy z powodu IS

Liczba osób, które opuściły swoje miejsce zamieszkania, uciekając przed falą prześladowań i przemocy ze strony Państwa Islamskiego od początku 2014 r. przekroczyła 3,2 mln – podała Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji (IOM).

Bilans do 29 września mówi o 3 206 736 osobach, w tym 534 456 rodzinach. Najbardziej dotknięta jest zachodnia prowincja Anbar, skąd pochodzi 42 proc. tych, którzy musieli uciec z własnych domów.

Państwo Islamskie proklamowało kalifat na opanowanych przez siebie znacznych obszarach Iraku i Syrii.

IS, które rywalizuje z Al-Kaidą, jest oskarżane o zbrodnie przeciwko ludzkości. Organizacja zabiła tysiące żołnierzy, bojowników i cywilów, atakowała mniejszości, sprzedawała kobiety jako niewolnice i przyznała się do ścięcia wielu zachodnich dziennikarzy oraz pracowników humanitarnych.

W skład IS wchodzą dziesiątki tysięcy ludzi, w tym wielu obywateli państw Zachodu. Ekstremistyczne sunnickie ugrupowanie kontroluje obecnie ok. 50 proc. terytorium Syrii i sporą część Iraku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl