fot. TV Trwam

Ekspert w TV Trwam: Islam ISIS to islam Mahometa

Islam w wydaniu ISIS to właśnie ten islam Mahometa. Takim był Mahomet, jak dzisiaj jest Państwo Islamskie – powiedział w emitowanych na antenach Radia Maryja i TV Trwam „Rozmowach niedokończonych” dr Bartłomiej Grysa, arabista, redaktor Katolickiego Dwumiesięcznika Ewangelizacyjnego „Miłujcie się!”.

W rozmowie z prowadzącym o. Januszem Dyrkiem CSsR, gość TV Trwam rozmawiał na temat: „Politycznych i społecznych skutków obecności islamu w Europie”.

Naukowiec zwrócił uwagę na zbieżność postępowania proroka Mahometa i celów oraz metod, jakimi dziś posługuje się terrorystyczne tzw. Państwo Islamskie.

– Islam w wydaniu ISIS, Państwa Islamskiego, to jest właśnie ten islam Mahometa. Takim właśnie był Mahomet, jak dzisiaj jest Państwo Islamskie. On utrzymywał się z grabieży, z napadów, morderstw – powiedział dr Bartłomiej Grysa.

Jak zaznaczył „Oni (IS) starają się stworzyć państwo idealne według wzorów muzułmańskich, według swojego założyciela, po prostu”. Arabista dodał, że „wszelki inny islam, <<ucywilizowany>>, z <<ludzką twarzą>>, z sumieniem to już nie jest prawdziwy islam”. Jak podkreślił, cieszy się, kiedy spotyka „muzułmanina mającego ludzkie odruchy, kierującego się sumieniem”, jednak prawdziwy islam ma być brutalny i atakujący.

– Są jacyś kaznodzieje muzułmańscy w Europie, którzy próbują przekonywać, dlatego, że Europa ma taki styl otwartej debaty – demokracja – więc próbują się do tego dopasować. Ale w momencie kiedy gdziekolwiek muzułmanie zdobywają większość, zaczyna się rozlew krwi – powiedział gość „Rozmów niedokończonych”.

Gość TV Trwam podkreślił, że potrzeba dużej roztropności w relacjach między światem chrześcijańskim i islamskim.

– My nie mamy oczywiście żyć podejrzliwością, ja też uważam, że nie jest to cecha chrześcijanina – być podejrzliwym, ale należy być po prostu roztropnym, mieć zdrowy rozsądek  – podkreślił arabista.

RIRM

drukuj