Irackie media: Bagdadi uciekł do Syrii

Irackie media, powołując się na źródła w siłach bezpieczeństwa, podały dziś, że lider tzw. Państwa Islamskiego (IS) Abu Bakr alBagdadi uciekł 3 listopada z miasta Rawa w prowincji Anbar w Iraku do Syrii. Obecnie ma przebywać w mieście Abu Kamal.

Samozwańczy kalif miał przekroczyć granicę jadąc w „żółtej taksówce”. Brak konwoju miał utrudnić jego namierzenie. Decyzja o ucieczce z ostatniego miasta w Iraku pozostającego jeszcze pod kontrolą IS została podjęta po piątkowym błyskawicznym odbiciu z rąk dżihadystów przez armię iracką miasta Al-Kaim na granicy z Syrią.

Media irackie przypominają też, że wbrew wcześniejszym informacjom podawanym przez Rosję o zabiciu Abu Bakra al-Bagdadiego, rzecznik Pentagonu Eric Pahon potwierdził w październiku, że USA pozytywnie zweryfikowały udostępnione we wrześniu nagranie dźwiękowe lidera IS.

Tymczasem Irak przerzucił już siły wojskowe z Al-Kaim w okolice miasta Rawa. Po wyparciu stamtąd dżihadystów planowane jest ogłoszenie przez władze w Bagdadzie odzyskania pełnej kontroli nad całym terytorium państwa.

W mieście Abu Kamal, znajdującym się w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur doszło do koncentracji ponad 1000 terrorystów Państwa Islamskiego. W poniedziałek libański Hezbollah oraz armia syryjska zbliżyły się na odległość 30 km od tego miasta dochodząc do granicy z Irakiem na południowy zachód od niego.

PAP/RIRM

drukuj