We wtorek spotkanie przedstawicieli partii opozycyjnych

Relacjami Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zachwiała decyzja Grzegorza Schetyny o kandydaturze Rafała Trzaskowskiego. Jutro z inicjatywy Ryszarda Petru temat ten pojawi się na spotkaniu przedstawicieli partii opozycyjnych.

Porozumienie – pod tym szyldem Jarosław Gowin jednoczy środowiska republikańskie i wolnościowe.

– To, co się zmieniło, to nie tylko dołączenie trójki parlamentarzystów, ale przede wszystkim dołączenie do Porozumienia, a zarazem do obozu Zjednoczonej Prawicy, całego szeregu nowych, prężnych środowisk – wskazał wicepremier Jarosław Gowin, prezes partii Porozumienie.

O podobne porozumienie trudniej już na opozycji, czego dowodzą napięcia na linii Platforma Obywatelska – Nowoczesna.

– Czekam w tej chwili na jakiś gest ze strony Platformy Obywatelskiej, który pokazałby, że w jakikolwiek sposób – poza hasłami o zjednoczonej opozycji – jest gotowa do tego, żeby współpracować. Na razie z naszej strony padły jakieś konkrety – mówiła Katarzyna Lubnauer, poseł Nowoczesnej.

Konkrety, bo na wtorek spotkanie ws. zjednoczenia opozycji zwołał Ryszard Petru. Wśród zaproszonych jeszcze dziś rano brakowało Władysława Kosiniaka-Kamysza.

– Jeżeli nie było żadnego kontaktu ze mną, to jak mogę odpowiadać na jakieś zaproszenie? – zauważył Władysław Kosiniak-Kamsz, przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Zaproszenie dotarło, ale dopiero po porannym programie.

„Zaproszenie wysłałem w zeszłym tygodniu do wcześniejszego uczestnika rozmów Marka Sawickiego. A dziś dosłałem też zaproszenie do Władysława Kośniaka-Kamysza z przeprosinami” – sprostował na Twitterze Ryszard Petru.

PSL – choć wyklucza wspólne listy do sejmików i powiatów, dopuszcza współpracę w sprawie wyboru wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

– Widzę takie przeciąganie liny pomiędzy Platformą i Nowoczesną. Partie, które wywodzą się z jednego pnia, są partiami liberalnymi, odwołują się przeważnie do tych samych wartości, mają dość zbliżony program – one nie mogą się dzisiaj porozumieć ze sobą i to jest chyba problem dla opozycji – komentował Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przeciąganie liny zainaugurowała decyzja Grzegorza Schetyny o ogłoszeniu kandydatury Rafała Trzaskowskiego. Jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji do walki o fotel prezydenta stolicy przystąpił Paweł Rabiej. Wciąż nie jest znany kandydat Prawa i Sprawiedliwości, głośno mówi się jednak o Patryku Jakim i Stanisławie Karczewskim.

Tv Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl