B. Kempa: PO ograniczyła lekcje historii, niech teraz milczy ws. Izraela

Platforma Obywatelska, która ograniczyła lekcje historii w polskich szkołach, niech milczy w sprawie relacji z Izraelem. Na tych lekcjach dzieci mogły się dowiedzieć m.in. o pięknej postawie rodziny Ulmów i innych Polakach ratujących Żydów – napisała na Twitterze minister ds. humanitarnych Beata Kempa.

Beata Kempa odpowiedziała w ten sposób na wpis na Twitterze lidera Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetyny.

„Przez działania nieodpowiedzialnych polityków PiS, dziś na świecie mówi się o konflikcie Izraela z Polską, zamiast o bohaterstwie Polaków ratujących Żydów w czasie Holocaustu” – napisał Grzegorz Schetyna.

„Ten, którego ugrupowanie w czasach, gdy rządziło – ograniczyło lekcje historii w polskich szkołach – niech milczy w tej sprawie. Na owych lekcjach dzieci mogły się dowiedzieć m.in. o pięknej postawie rodziny Ulmów i innych Polakach ratujących Żydów” – odpowiedziała Beata Kempa.

Sejm w piątek uchwalił nowelizację ustawy o IPN – Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, zgodnie z którą każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Do nowych przepisów krytycznie odniosły się w sobotę władze Izraela, m.in. premier Benjamin Netanjahu i ambasador Izraela Anna Azari, która zaapelowała o zmianę w tej nowelizacji. Podkreśliła, że „Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady”.

Zastępca ambasadora RP w Tel Awiwie został wezwany w niedzielę rano do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, „wyrażono sprzeciw Izraela wobec sformułowań w ustawie o IPN”.

„Zwłaszcza termin przyjęcia (ustawy – PAP), w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, był zadziwiający i niefortunny” – napisało izraelskie MSZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl