PO wybrała kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego

Kandydatami Platformy do Trybunału Konstytucyjnego są profesorowie Roman Hauser, Andrzej Jakubecki i Krzysztof Ślebzak. Kandydatów na dwa pozostałe miejsca mają według ustaleń z PO zgłosić kluby PSL i SLD. O sprawie informuje dziennik „Gazeta Wyborcza”.

Roman Hauser to specjalista od prawa administracyjnego i przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Andrzej Jakubecki kieruje katedrą postępowania cywilnego i międzynarodowego prawa handlowego na UMCS w Lublinie. Krzysztof Ślebzak jest specjalistą od prawa pracy.

Konstytucjonalista i poseł PiS Krystyna Pawłowicz wytyka PO, że ta z naruszeniem konstytucji nadała sobie prawo wytypowania wszystkich sędziów Trybunału Konstytucyjnego do końca kadencji Sejmu.

Platforma Obywatelska uchwalając ostatnią ustawę przypisała sobie –  tylko dlatego, że obecnie ma większość w Sejmie – prawo powołania na przyszły Sejm dwóch sędziów. Oni pomogli wybrać tylko tych, którzy mogli być wybrani w ramach tej kadencji Sejmu. Wcześniej zapisali, że wybierają wszystkich sędziów do końca roku, ale kadencja tego Sejmu kończy się w listopadzie i to kolejny Sejm powinien dwóch sędziów wybrać. To jest złamanie konstytucji i wejście w kompetencje przyszłego Sejmu – mówi Krystyna Pawłowicz.

PSL i SLD nie wytypowały jeszcze swoich kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego. Termin zgłoszenia upływa z końcem miesiąca. Sejm ma głosować nad nimi na posiedzeniu, które rozpocznie się 8 października.

RIRM

drukuj