PO chce informacji o przetargu i zakończenia rozmów ws. Caracali

Platforma Obywatelska domaga się od rządu Beaty Szydło informacji na temat przetargu i zakończenia rozmów w sprawie zakupu Caracali. Domaga się też powołania komisji śledczej w tej sprawie.

Politycy PO skierowali pismo do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Chcą, by objął on specjalnym nadzorem śledztwo, które ma wyjaśnić wszelkie okoliczności związane z postępowaniem przetargowym, w tym m.in. ewentualną rolę dr-a Wacława Berczyńskiego, który udzielił niedawno wywiadu jednemu z dzienników, miał w nim powiedział m.in., że to on ,,wykończył Caracale”.

Słowom tym zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Poseł Michał Jach przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej przypomina, że powodem rezygnacji z Caracali była niewystarczająca oferta offsetowa. Zdaniem polityka to PO powinna się tłumaczyć, dlaczego wybrała francuskie śmigłowce.

– To jest kolejne bezczelne żądanie ze strony PO. Zupełnie nie rozumiem, co chciał powiedzieć pan doktor Berczyński. Wiem, że to jest świetny specjalista od lotnictwa, od śmigłowców, na tym się bardzo zna. Jednak przetarg na Caracale został unieważniony nie z powodu parametrów technicznych tych śmigłowców, ale dlatego, że Francuzi nie byli w stanie wywiązać się z wymagań offsetowych. W związku z tym zgodnie z polskim prawem należało ten przetarg zerwać, gdyby pomimo tego zastrzeżenia pan minister Macierewicz podpisał umowę na dostawę Caracali, to złamałby prawo i wtedy rzeczywiście prokuratura powinna musiała by to zbadać –  mówił poseł Michał Jach.    

Przetarg na śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. MON w 2015 r. poinformował, że wymogi formalne spełniła oferta Airbus Helicopters z maszyną Caracal. Tym samym odrzucono ofertę zakładów w Mielcu i Świdniku.

W październiku ubiegłego roku resort rozwoju zakończył negocjacje offsetowe z Airbus Helicopters. Nie podpisano kontraktu. Resort podkreślił, że kontrahent nie przedstawił oferty zabezpieczającej interes ekonomiczny i bezpieczeństwo naszego kraju.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl