[TYLKO U NAS] Min. B. Kempa: Rozwiązanie zapowiedziane przez premiera dot. osób niepełnosprawnych niebawem stanie się przedmiotem obrad rządu RP

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pomoc dla osób niepełnosprawnych. Wiemy, że to dopiero pierwszy krok, ale chcemy pomagać osobom niepełnosprawnym. Program niebawem stanie się przedmiotem obrad rządu RP – mówiła w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Beata Kempa, minister ds. pomocy humanitarnej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Politycy partii rządzącej zapowiedzieli pomoc dla osób niepełnosprawnych, w postaci stałego dodatku. Najprawdopodobniej wyniesie on 500 zł miesięcznie.

– Dzięki możliwości kondycji budżetu państwa, który wypracowaliśmy przez ostatnie 4 lata, możemy umieścić kolejny element wsparcia dla rodzin. W tym przypadku dla osób w rodzinach z niepełnosprawnością, które nie mogą wykonywać jakiejkolwiek pracy i są to osoby dorosłe. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to pierwszy krok, a postulatów ze stron osób niepełnosprawnych, ich opiekunów i rodzin jest wiele (…). Rozwiązanie, które zostało zapowiedziane wczoraj przez premiera zapewne niebawem stanie się przedmiotem obrad rządu Rzeczypospolitej – wskazała Beata Kempa.

Nie wszystkich zadowala propozycja rządu. Pani Iwona Hartwich, liderka ostatniego protestu osób niepełnosprawnych, zapowiada kolejny protest za kilka dni.

– Pani Iwona Hartwich jest szefową jednego z ruchów, który zajmuje się sprawami osób niepełnosprawnych. Nie chcę żebyśmy się spierali tylko realnie pomagali tym osobom. W trakcie i po protestach, które trwały także wprowadziliśmy programy związane z dofinansowaniem różnego rodzaju elementów związanych z funkcjonowaniem tych osób. Było to choćby dofinansowanie do przedmiotów związanych z leczeniem, pielęgnacją, rehabilitacją itp. Ten program funkcjonuje, więc nie ma powodów, aby sądzić, że jest to obietnica przedwyborcza, która nie zostanie wykonana. Nie chodzi nam o konfrontację, po prostu będziemy realizować to co sobie założyliśmy – zaznaczyła minister.

Za sześć dni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Warto wziąć w nich udział i wybrać w duchu odpowiedzialności za nasz kraj – powiedziała Beata Kempa.

– To są bardzo ważne wybory, nie jest tak, że Polska jest jakąś enklawą i wszystko co jest poza granicami naszego kraju nie ma żadnego wpływu i nie należy się tym interesować. Jest wręcz odwrotnie, ponieważ ponad 70 procent ustawodawstwa Unii Europejskiej ma bezpośrednie przełożenie na nasze polskie przepisy (…). Unia Europejska musi wiedzieć, że wiele jej priorytetów – w szczególności elit – tak naprawdę bankrutuje. Czas najwyższy, aby poszły tam osoby, które powiedzą ,,nie” polityce, która jest szkodliwa dla krajów członkowskich (…). Zapraszam do aktywnego udziału w wyborach w duchu odpowiedzialności za przyszłość naszego kraju – podkreśliła gość ,,Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z Beatą Kempą w poniedziałkowych ,,Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj