fot. twitter.com/MEN_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Dr hab. P. Czarnek: Od nauczycieli zależy przyszłość naszego społeczeństwa oraz wykształcenie naszych dzieci

Od 670 tys. nauczycieli w Polsce zależy przyszłość naszego społeczeństwa oraz wykształcenie naszych dzieci. Dzień Edukacji Narodowej to niezwykle ważny dzień, w którym przypominamy sobie o niezwykłej wadze zawodu nauczyciela, który chcemy uatrakcyjnić, odbudowując jednocześnie wielkość autorytetu nauczyciela. (…) Droga do tego wiedzie również przez podwyżki wynagrodzeń. Dzisiejsze wynagrodzenie w oświacie, czyli wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela wchodzącego do zawodu na poziomie 2940 zł na pewno nie przyciąga młodych ludzi. Proponujemy 36 proc. podwyżki, aby przeciętne wynagrodzenie nauczyciela wchodzącego do zawodu wynosiło blisko 5000 złotych – mówił dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W czwartek (14 października) obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Dr hab. Przemysław Czarnek podkreślił wpływ nauczycieli na młode pokolenia.

– Od 670 tys. nauczycieli w Polsce zależy przyszłość naszego społeczeństwa oraz wykształcenie naszych dzieci. Dzień Edukacji Narodowej to niezwykle ważny dzień, w którym przypominamy sobie o niezwykłej wadze zawodu nauczyciela, który chcemy uatrakcyjnić, odbudowując jednocześnie wielkość autorytetu nauczyciela – mówił szef resortu edukacji i nauki.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało konkretne rozwiązania dla nauczycieli, które pozwolą na stopniowe odbudowywanie rangi tego zawodu.

– Droga do tego wiedzie również przez podwyżki wynagrodzeń. Dzisiejsze wynagrodzenie w oświacie, czyli wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela wchodzącego do zawodu na poziomie 2940 zł na pewno nie przyciąga młodych ludzi. Proponujemy 36 proc. podwyżki, aby przeciętne wynagrodzenie nauczyciela wchodzącego do zawodu wynosiło blisko 5000 złotych. To na pewno będzie atrakcyjna rzecz dla absolwentów studiów. Chcemy zmieniać sposób pracy nauczyciela, debiurokratyzując ją. Papierologia zabiera nauczycielom mnóstwo czasu, który mogliby swobodnie poświęcić uczniom – powiedział dr hab. Przemysław Czarnek.

Z częścią proponowanych zmian nie zgadzają się związki zawodowe.

– Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie dojść do porozumienia ze związkami zawodowymi, zwłaszcza że podwyżka o 1400 zł miesięcznie jest gigantyczna, która wcześniej nie miała miejsca. Fałszowanie rzeczywistości w kontekście reformy, którą chcemy przeprowadzić, nie służy rozmowom. Jestem jednak przekonany, że 22 października wszystkie wątpliwości sobie wyjaśnimy. Nauczyciel w Polsce pracuje 40 godzin tygodniowo i nie będzie więcej pracował. Chcemy, żeby mniej czasu poświęcał biurokracji, a więcej pracował z uczniami, bo w pierwszej kolejności szkoła jest dla uczniów i ich rodziców – oznajmił gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. hab. Przemysława Czarnka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj