fot. PAP/EPA

W środę PE przyjmie rezolucję dot. TK w Polsce

W najbliższą środę Parlament Europejski przyjmie rezolucję o sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce – poinformował szef PE Martin Schulz. Tekst rezolucji ma się opierać m.in. na opinii Komisji Weneckiej. O poddaniu pod głosowanie dokumentu na przyszłotygodniowej sesji zdecydowali dziś liderzy poszczególnych frakcji oraz szef PE.

Za szybszym niż planowano przyjęciem rezolucji opowiedziały się m.in. dwie największe frakcje w europarlamencie – Europejska Partia Ludowa, do której należą europosłowie PO, oraz Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Eurodeputowany Ryszard Legutko spodziewa się, że to nie pierwsza rezolucja, którą przyjmie PE wobec Polski. Zauważa, że podobna sytuacja miała miejsce względem Węgier. Polityk dodał, że kompromis wokół Trybunału Konstytucyjnego powinien zostać wypracowany w kraju.

Platforma Obywatelska najwyraźniej robi to, co obiecywała, czyli używa instrumentów europejskich do walki z polskim rządem. To jest zła polityka i oczywiście żadnych dobrych skutków to dla Polski nie przyniesie. To uczyni kompromis trudniejszym, a sytuację zewnętrzną bardziej zaognioną – mówi eurodeputowany Ryszard Legutko.

Głosowanie nad rezolucją nie będzie powiązane z kolejną debatą o Polsce. Pierwsza dyskusja, w której wzięła udział premier Beata Szydło, odbyła się w styczniu w Strasburgu.

RIRM

drukuj