16 kwietnia Papież odwiedzi wyspę Lesbos

16 kwietnia Ojciec Święty Franciszek uda się ma na grecką wyspę Lesbos – poinformował  Watykan, potwierdzając ostatecznie spekulacje medialne. Wizyta Ojca Świętego na greckiej ziemi będzie związana z kryzysem migracyjnym i wojną w Syrii. To na wyspie Lesbos przebywa tysiące uchodźców, głównie Syryjczycy.

Papież odbędzie podróż na zaproszenie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja i władz w Atenach. Razem z patriarchą Ojciec Święty Franciszek spotka się z uchodźcami.

Profesor Arkady Rzegocki, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, zwraca uwagę, że wizyta biskupa Rzymu odbywa się w czasie, gdy Unia Europejska tak naprawdę nie wypracowała wspólnej polityki ws. kryzysu migracyjnego. Dodaje, że Papież nie będzie proponował jednak politycznego rozwiązania.

– Wizyta ma charakter humanitarny, będzie miała na pewno charakter dotyczący dostrzeżenia drugiego człowieka, natomiast Papież z pewnością nie będzie proponował żadnych politycznych rozwiązań. To jest właśnie rola i zadanie polityków – podkreśla prof. Arkady Rzegocki.     

W tym samym czasie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził, że jego kraj nie będzie wykonywał umowy w sprawie migrantów, jeżeli UE nie wywiąże się ze swoich zobowiązań. Bruksela zadeklarowała m.in. przyspieszenie rozmów akcesyjnych z Ankarą.

Zgodnie z porozumieniem UE z Turcją od 4 kwietnia uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przenoszeni z tego kraju do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl