fot. twitter.com/GitanasNauseda

Prezydent Litwy: UE wywrze nacisk na Irak, by rozwiązać kryzys migracyjny

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył we wtorek, że otrzymał zapewnienie od przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, że Unia Europejska poprzez politykę wizową wywrze nacisk na władze Iraku w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego na Litwie.

https://twitter.com/GitanasNauseda/status/1422483052001890311

„Unia Europejska ma pewne dźwignie negocjacyjne, których może użyć rozmawiając na przykład z Irakiem. Takich dźwigni Litwa, jako odrębny kraj, nie posiada” – powiedział dziennikarzom prezydent.

Gitanas Nauseda wskazał, że chodzi tu o politykę wydawania wiz.

„Pan Michel zapewnił mnie, że jest gotowy do użycia tych dźwigni i zrobi to w najbliższej przyszłości” – poinformował prezydent Litwy.

Bruksela prowadzi obecnie negocjacje z Bagdadem w sprawie powrotu Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę białorusko-litewską oraz ograniczenia lotów do Mińska. Irackie linie lotnicze zamierzają w najbliższym czasie realizować loty pasażerskie do Mińska nie tylko z Bagdadu, ale także z trzech innych miast – Basry, Irbilu i Sulejmanii.

Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite w poniedziałek wieczorem podpisała rozporządzenie pozwalające pogranicznikom zawracać migrantów, którzy usiłują w miejscach zakazanych przedostać się z Białorusi na Litwę. Będą oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych.

Na mocy tego rozporządzenia na Litwę z Białorusi nie wpuszczono już 180 migrantów.

Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę osiągnęła już 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji. W związku ze wzrostem nielegalnej migracji władze Litwy ogłosiły w kraju sytuację nadzwyczajną.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl