fot. PAP/EPA

PE opowiedział się za stosowaniem mechanizmu warunkowości w odniesieniu do tzw. praworządności

Parlament Europejski przyjął rezolucję 5 frakcji politycznych ws. stosowania rozporządzania dotyczącego mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności w Unii Europejskiej. Większość europosłów nie poparła projektu złożonego przez grupę EKR. Politycy domagali się, aby PE zwrócił się do TSUE o rzetelną ocenę rozporządzenia.

529 europosłów poparło dokument, 148 zagłosowało przeciw a 10 polityków wstrzymało się od głosu. Sygnatariusze rezolucji podkreślili, że rozporządzenie w sprawie warunkowości w zakresie praworządności weszło w życie. Jak zapisano w dokumencie: „wiąże w całości w odniesieniu do wszystkich środków na zobowiązania i środków na płatności we wszystkich państwach członkowskich”.

Tym samym Parlament Europejski zaznaczył, że państwo prawne odnosi się do wartości UE wymienionych w art. 2 w traktacie z Lizbony i obejmuje – jak zaznaczono w głosowanym dokumencie – zasadę legalności, która oznacza (zdaniem twórców wspólnego projektu rezolucji) przejrzysty, rozliczalny, demokratyczny i pluralistyczny proces stanowienia prawa oraz zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych.

Osobny projekt rezolucji złożyła frakcja EKR, który nie uzyskał poparcia Parlamentu Europejskiego. W odrębnym dokumencie posłowie tej grupy domagali się m.in. tego, aby Parlament Europejski wezwał unijny trybunał sprawiedliwości do stwierdzenia nieważności rozporządzenia po przeprowadzeniu rzetelnego i bezstronnego postępowania.

 

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj