fot. PAP/EPA

Prezydent USA J. Biden uderza w Chiny

W Białym Domu odbyła się pierwsza konferencja prasowa Joe Bidena w roli prezydenta. Sprawy międzynarodowe zdominowały Chiny. Amerykański przywódca zapowiedział też przyspieszenie liczby wykonywanych szczepień.

Joe Biden przekonuje, że Waszyngton nie dąży do konfrontacji z Pekinem. Określił relacje z Chinami jako „twardą rywalizację”. Prezydent Stanów Zjednoczonych ostrzegł również, że Chiny chcą stać się głównym światowym mocarstwem, a XXI wiek będzie starciem demokracji z autorytaryzmem. Joe Biden wskazał na potrzebę bliskiej współpracy Ameryki z Australią, Japonią oraz Indiami.

– Demokracje muszą ze sobą współpracować. Niedługo zamierzam zorganizować sojusz demokracji, by przedyskutować przyszłość (…) Pociągniemy Chiny do odpowiedzialności w kwestii przestrzegania zasad. Niezależnie od tego, czy dotyczy to Morza Południowochińskiego, Morza Północnochińskiego, porozumienia zawartego w Tajwanie, czy całego szeregu innych kwestii – powiedział Joe Biden.

Prezydent USA ocenił, że w chińskim przywódcy Xi Jinpingu „nie ma nic demokratycznego”. Podczas swojej pierwszej konferencji prasowej Joe Biden mówił też o polityce wewnętrznej. Wcześniej  obiecywał 100 milionów szczepień w 100 dni prezydentury. Cel ten został osiągnięty, a prezydent podbił stawkę.

– Stawiam dziś sobie drugi cel, a mianowicie, że do 100 dni podamy ludziom 200 milionów zastrzyków. Zgadza się, 200 milionów w 100 dni. Wiem, że to ambitny cel, ale żaden inny kraj na świecie nie zbliżył się nawet do tego, co zrobiliśmy. Wierzę, że możemy to zrobić – powiedział prezydent USA.

W Stanach Zjednoczonych obecnie podawanych jest ok. 2,5 mln dawek szczepionki dziennie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl