Autorstwa AgnosticPreachersKid - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7504269

USA: Departament Stanu ostrzega Rosję przed zbliżeniem gospodarczym z Chinami

Departament Stanu USA ostrzegł w czwartek Rosję, że bliższe stosunki między Moskwą a Pekinem nie zrekompensują skutków rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a jedynie osłabią rosyjską gospodarkę.

Rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price, powiedział, że Stany Zjednoczone dysponują szeregiem narzędzi, które mogą wdrożyć, jeśli stwierdzą, że zagraniczne firmy (w tym chińskie) próbują uniknąć działań USA w zakresie kontroli eksportu z Chin.

Słowa Price’a dotyczyły informacji chińskiego MSZ, które podało, że Pekin i Moskwa w czwartek skoordynowały swoje stanowiska w sprawie kryzysu ukraińskiego podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych obu krajów w Pekinie.

Price przypomniał ostrzeżenia USA przed konsekwencjami gospodarczymi i finansowymi, które dotknęłyby Rosję, gdyby dokonała inwazji na Ukrainę.

„Jeśli Rosja uważa, że będzie w stanie złagodzić niektóre z tych konsekwencji poprzez bliższe stosunki z Chinami, to tak nie będzie” – zapewnił.

„Jeśli odmówisz sobie możliwości zawierania transakcji z Zachodem, importowania z Zachodu, z Europy, ze Stanów Zjednoczonych, znacznie obniżysz swoją zdolność produkcyjną i potencjał innowacyjny” – wyjaśnił Price.

Rzecznik amerykańskiej dyplomacji powiedział, że sekretarz stanu USA, Antony Blinken, i minister spraw zagranicznych Chin, Wang Yi, przeprowadzili w zeszłym tygodniu rozszerzoną dyskusję na temat potencjalnych konsekwencji rosyjskich działań przeciwko Ukrainie.

„Mamy szereg narzędzi, które możemy wdrożyć, jeśli zobaczymy, że zagraniczne firmy, w tym te w Chinach, robią wszystko, co w ich mocy, aby zmylić amerykańskie działania w zakresie kontroli eksportu, unikać ich i omijać je” – powiedział Price.

W czwartek chińska agencja prasowa Xinhua opublikowała list Władimira Putina, w którym rosyjski prezydent napisał, iż koordynacja polityki zagranicznej Rosji i Chin opiera się na „bliskich i zbieżnych” stanowiskach obu krajów w kwestiach globalnych i regionalnych.

Putin zaznaczył też, że stanowiska Moskwy i Pekinu są również zbieżne w kwestiach handlu międzynarodowego.

„Opowiadamy się za utrzymaniem otwartego, przejrzystego i niedyskryminującego systemu wielostronnego handlu opartego na regułach Światowej Organizacji Handlu” – napisał.

Rosyjski prezydent weźmie w piątek udział w oficjalnym rozpoczęciu zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie i spotka się tam z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Według chińskich mediów przywódcy Chin i Rosji będą rozmawiać między innymi na temat usprawnienia rozliczeń we własnych walutach oraz innych mechanizmach finansowych, mających „zrównoważyć wpływ jednostronnych sankcji”.

Wśród możliwych tematów piątkowego spotkania wymienia się też kwestię Ukrainy i bezpieczeństwa w Europie, umowy gospodarcze, zacieśnianie współpracy gazowej oraz wspólne przeciwstawianie się Zachodowi i amerykańskim sankcjom.

PAP

drukuj