Przedstawiciele UNESCO odwiedzą Puszczę Białowieską

Na zaproszenie ministra środowiska prof. Jana Szyszko, do Polski przybędą dziś przedstawiciele UNESCO. Odwiedzą oni Puszczę Białowieską, gdzie mają zapoznać się z jej stanem oraz resortowym planem ochronnym, przewidującym m.in. cięcia sanitarne oraz nowe nasadzenia.

W puszczy ruszyły prace, które mają na celu zahamowanie destrukcji siedlisk NATURA 2000. Drzewa zaatakował kornik drukarz. Obecnie trwa wycinka obumarłych drzewostanów. W pierwszej kolejności usuwane są drzewa znajdujące się przy szlakach turystycznych.

Reprezentantom UNESCO będziemy przedstawiali swoje stanowisko na bazie konkretnych danych – mówi w rozmowie z naszą redakcją minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Na bazie konkretnych danych w poszczególnych drzewostanach, w obecności miejscowej ludności. O ile mnie pamięć nie myli, ta wizyta będzie trwała 3 dni i po tej wizycie spodziewamy się, że stanowisko UNESCO, które jest zgodne z tym, co było napisane w pismach zgłaszających Białowieżę jako dziedzictwo przyrodnicze, ulegnie zmianie – zaznacza prof. Jan Szyszko.

Minister środowiska poinformował również, że na jego zaproszenie, w połowie  czerwca do naszego kraju przyjadą eksperci z Komisji Europejskiej. Przeciwna wycince chorych drzew jest część środowisk naukowych i organizacji ekologicznych, które zaapelowały, by zostawić puszczę bez ingerencji człowieka. Ekolodzy złożyli też w tej sprawie skargę do Komisji Europejskiej.

Na Puszczę składają się w większości lasy gospodarcze. Park narodowy stanowi 1/6 powierzchni całego kompleksu.

RIRM

drukuj