J. Szyszko: Lasy Państwowe mogą tworzyć miejsca pracy

Lasy Państwowe odgrywają dużą role w zagospodarowaniu terenów niezurbanizowanych, są wzorem zrównoważonego rozwoju. Mogą one tworzyć miejsca pracy dla ludności wiejskiej – powiedział na konferencji prasowej w czwartek minister środowiska Jan Szyszko.

Polskie Lasy Państwowe – to wzór dla zrównoważonego rozwoju, dzięki wielkiej polskiej tradycji oraz kulturze leśnej i przyrodniczej. Przez cały czas w powojennej historii prowadzone wyręby drzew i pozyskiwano drewno, mimo to jest go coraz więcej. „To drewno tworzyło miejsca pracy i było stymulatorem rozwoju terenów wiejskich” – podkreślił szef resoru środowiska.

Konferencja prasowa odbyła się w przerwie konferencji poświęconej roli Lasów Państwowych w równoważonym rozwoju terenów niezurbanizowanych.

„Zasoby środowiskowe terenów niezurbanizowanych to wielka zasługa polskiego rolnictwa, tego tradycyjnego, rodzinnego, opartego o dobrą wiedzę również przyrodniczą. Polskie rolnictwo i tereny niezurbanizowane cierpią na brak miejsc pracy, ale dzięki temu, że zachowano polskie rolnictwo działające z polskim leśnictwem będziemy mogli mówić o koncepcji równoważonego rozwoju w terenach wiejskich i ochronie bioróżnorodności” – zaznaczył Szyszko.

Zapotrzebowanie na ich produkcje jest ogromne, szczególnie w państwach wysoko rozwiniętych. Dlatego polskie tereny niezurbanizowane powinny produkować żywność, przetwarzać ją, po to by za nią uzyskiwać godne wynagrodzenie” – tłumaczył minister. Dodał, że „tworzenie miejsc pracy – to główne przesłanie dla polskich lasów” i również dla ministerstwa środowiska.

Według dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego „lasy muszą także stymulować rozwój terenów nieurbanizowanych, likwidować bezrobocie na terenach wiejskich i tworzyć nowe rynki pracy. Temu służą na kanwie obecnego statusu Lasów Państwowych projekty rozwojowe, które podjęliśmy – od promocji dziczyzny poprzez budownictwo drewniane, poprzez przemysł drzewny – to wszystko ma służyć generowaniu nowych miejsc pracy”.

Tomaszewski zauważył, że kiedyś z leśnictwem związanych było 100 tys. osób, teraz jest 26 tys. „Uważam, że między 100 tys. a 26 tys. jest ta nisza, która może być wypełniona w ramach funkcji kreowania miejsc pracy na terenach niezurbanizowanych, a to jest duża liczba” – zaznaczył.

By rozmawiać o lasach i przyrodzie nie wolno zapomnieć o aksjologii – zaznaczył ojciec Zdzisław Klafka CSsR, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, współorganizator konferencji. Jak mówił – to ona pomaga zrozumieć, dlaczego troska o środowisko jest tak ważna. Jeśli mowa o zrównoważonym rozwoju, to najważniejszym czynnikiem jest człowiek, który jest jego podmiotem.

Jego zdaniem, lasy nie tylko trzeba chronić, ale także je zagospodarować. „Ideolodzy fałszywie dzisiaj chcą pokazać – chrońmy lasy, niech same w spokoju obumierają, a to jest dar od Boga, który należy zagospodarować” – stwierdził ojciec Klafka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl