fot. https://pixabay.com/

ONZ: po raz pierwszy Rosja nie została wybrana do Rady Wykonawczej UNESCO

Po raz pierwszy Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) nie wybrała Rosji do jednego ze swoich głównych organów – Rady Wykonawczej – poinformował w środę na platformie X prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Rada Wykonawcza UNESCO jest jednym z trzech kluczowych organów tej Organizacji (obok Konferencji Generalnej i Sekretariatu), który zarządza jej działalnością budżetową i programową.

„Era rosyjskich wpływów dobiegła końca i to jest sprawiedliwe. Na czele ważnych organizacji międzynarodowych nie ma miejsca dla rosyjskich terrorystów. Międzynarodowa rola Rosji będzie tylko słabnąć” – napisał Wołodymyr Zełenski.

Rada składa się z 58 członków wybieranych przez Konferencję Generalną – organ doradczy, w skład którego wchodzą wszyscy członkowie UNESCO. Członkowie Rady Wykonawczej wybierani są z każdego regionu. Rosja znalazła się w grupie II „Europa Wschodnia”, z której wybrano Serbię (137 głosów), Albanię (134), Słowację (117) i Czechy (99).

W zeszłym tygodniu przedstawiciel Rosji po raz pierwszy nie został wybrany do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ, przegrywając głosowanie z przedstawicielem Rumunii, byłym ministrem spraw zagranicznych tego kraju, Bohdanem Aurescu.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl