Puszcza Białowieska: Pierwsze wyniki inwentaryzacji drzewostanu

Są pierwsze wyniki inwentaryzacji drzewostanu w Puszczy Białowieskiej. Wśród drzew, które obumarły, dominuje świerk i jesion. Kornik nie ominął także dębów, brzóz i sosen. W sumie – jak poinformował prof. Jan Szyszko, minister środowiska – chodzi o 3,5 mln metrów sześciennych drewna.

Unia Europejska wyraziła zaniepokojenie, ponieważ giną siedliska priorytetowe. Bruksela zapowiada monitorowanie Puszczy Białowieskiej.

Minister środowiska podkreśla, że na razie nie zapadła decyzja o dodatkowej wycince drzew. Dodał, że Puszcza Białowieska jest chroniona prawem polskim i międzynarodowym.

– Wszystko najpierw trzeba głęboko rozpoznać. Wiem, że zarówno mieszkańcy, jak również niezależne organizacje bardzo mocno protestują, bardzo często mają sprzeczną opinię. To wszystko trzeba spokojnie sprawdzać. Istnieje prawo polskie, unijne oraz prawo ONZ-owskie, gdyż ten obiekt jest obiektem dziedzictwa kulturowego – zwraca uwagę minister prof. Jan Szyszko.

W obronie Puszczy Białowieskiej zorganizowano w ubiegłą niedzielę w Warszawie tzw. Marsz Entów. Zdaniem organizatorów marszu, las sam obroni się przed plagą kornika.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl