Resort środowiska: Puszcza Białowieska potrzebuje czynnej ochrony

Puszcza Białowieska potrzebuje czynnej ochrony. Pozostawienie jej samej sobie doprowadzi ją do wewnętrznego wyniszczenia – wykazała inwentaryzacja przeprowadzona przez Lasy Państwowe. O wynikach badań poinformowali dziś minister środowiska prof. Jan Szyszko i dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Próba ratowania Puszczy Białowieskiej spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem części ekologów. Dążyli oni do pozostawienia zasobów przyrodniczych samym sobie, twierdząc, że to działalność człowieka jest ich największym wrogiem. Na pytanie o to, jak chronić Puszczę, odpowiedzi udzielić miała inwentaryzacja przeprowadzona przez Lasy Państwowe.

– Polska stworzyła pewien program, a mianowicie Puszcza Białowieska została przez ostatni rok poddana pełnej inwentaryzacji przyrodniczo-kulturowej – poinformował minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Celem badań było zebranie informacji na temat stanu Puszczy Białowiejskiej. Jak wykazała inwentaryzacja, potrzebuje ona czynnej ochrony, pozostawienie jej samej sobie doprowadziłoby ją do wewnętrznego wyniszczenia.

– Ta inwentaryzacja w sposób niepodlegający najmniejszej wątpliwości wskazała, iż jeżeli mamy zachować albo inaczej przywrócić tę różnorodność, która w tej chwili znika na naszych oczach, to jednak musi być powrót do koncepcji czynnej ochrony przyrody, czyli musi być powrót do realizacji zadań ochronnych – zaznaczył dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski.

Jak wskazał minister środowiska prof. Jan Szyszko, brak czynnej ochrony doprowadził do masowego zamierania drzewostanów i zaniku siedlisk dla gatunków ważnych z punktu widzenia Unii Europejskiej. Aby ratować Puszczę ministerstwo będzie na bieżąco wycinać drzewa zaatakowane przez kornika drukarza. 1/3 puszczy – w związku z trwającym konfliktem – pozostanie jednak poza wszelką ingerencją.

– Polska zaproponowała, ponieważ jest pewien spór, że zostawimy 1/3 Puszczy tych lasów gospodarczych całkowicie poza wszelką ingerencją, natomiast 2/3 tej Puszczy zgodnie z obowiązującym prawem, zgodnie z obowiązującymi zasadami, zadań ochronnych związanych z Naturą 2000 będzie poddane naprawie – mówił minister środowiska prof. Jan Szyszko.

W celu ratowania Puszczy Białowieskiej resort środowiska pozostaje w stałym kontakcie z Komisją Europejską i UNESCO. Ponadto, jak poinformował minister Jan Szyszko, Polska zaproponowała innym krajom Unii Europejskiej pomoc w odtwarzaniu siedlisk i populacji dziko żyjących zwierząt. Propozycja ta spotkała się z pozytywnym odbiorem w Europie. Zainteresowanie takim rozwiązaniem przejawiają m.in. Bułgarzy, Rumunii i Czesi.

 

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl